Foto: YouTube.com

7 września 1944 roku pada Powiśle. Niemcy nacierają na Nowy Świat, Królewską, pl. Grzybowski i ul. Chmielną. 

Niemcy opanowują skrzyżowanie Alej Jerozolimskich oraz Marszałkowskiej. Usiłują zniszczyć barykadę na Jerozolimskich, kluczową dla powstańców gdyż osłaniającą trasę przepływu ludności i wojska. Bataliony „Kiliński” i „Gustaw” bronią Śródmieścia.

Powstańcy bardzo silnie odczuwają brak żywności, w poczynania wkrada się zniechęcenie. Jest ono udziałem zarówno cywilów jak i powstańców. Alianci dokonują niewielkich zrzutów nad Warszawą, ale duża ich część zostaje zniesiona na stronę niemiecką.

Naszemu uderzeniu w centrum na zachód nieprzyjaciel stawia zacięty opór. (…) Trzeba się spodziewać, że całkowite oczyszczenie wybrzeża Wisły może zająć sporo czasu – zapisano w dzienniku bojowym 9. Armii niemieckiej.

Żołnierze grupy „Kampinos”, po północy spalili tartak spalili tartak w Piaskach Królewskich, zlikwidowali również ochraniający go pododdział SS. Dzięki tej akcji uniemożliwiono Niemcom budowę mostów na Wiśle pod Wyszogrodem.

Zgliszcza dookoła. Nocą ryjemy okopy. Wszystkie rodzaje broni są czynne – siedem plag świata! A z Londynu frazesy. Ukraińcy grasują na Marymoncie i przy Dworcu Gdańskim. (…) Czym leczyć, gdzie leczyć, gdzie leczyć i jak leczyć, skoro wszystkie szpitaliki są natychmiast ostrzeliwane z armat, bombardowane z powietrza? Lotnictwo niemieckie nieustannie grasuje nad Warszawą, że też nie ma jednego pościgowca do tych sukinsynów! Hej! Trzy mocarstwa. Kiedyś ze wstydem chodzić będziecie po tym świecie. W grobach dziecięce głosy, krew i puls. Z ojczyzny naszej pył i dym – napisał w notatkach z powstania Leopold Buczkowski, prozaik, malarz, artysta grafik.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.