Foto: en.wikipedia.org
Foto: en.wikipedia.org

Uczniowie transseksualni, którzy uczęszczają do szkół katolickich w Vancouver będą mieli więcej udogodnień. Chłopcy, którz czują się dziewczynkami będą mogli chodzić w sukienkach, chodzić na zajęcia dla dziewczyn, a także korzystać z damskich toalet.

Szkoły katolickie w Vancouver zgodziły się na te udogodnienia po tym jak rodzice jednego z uczniów transseksualnych złożyli zażalenie na szkoły katolickie. Postępowanie komisji praw człowieka w tej sprawie trwało dwa lata.

Zażalenie zostało złożone w 2102 roku przez rodziców Tracey Wilson. Było skierowane przecie całej sieci szkół katolickich w archidiecezji Vancouver. Zażalenie uzasadnili mówiąc, że „zmuszanie ich dziecka do korzystania z toalet dla chłopców było pogwałceniem praw człowieka”, podaje portal pch24.pl.

Po dwóch latach dochodzenia archidiecezja zgodziła się na zmiany w postępowaniu wobec uczniów homoseksualnych i transseksualnych.  Poza tym szkoła wypłaci uczniowi odszkodowanie za ”szkody psychiczne”, jakie poniósł rzekomo w tej szkole.

Wszystkie katolickie szkoły w archidiecezji Vancouver mają opracować plan zmian dotyczący uczniów, którzy uważają, że mają inną płeć czy orientację seksualną. Na te wszystkie zmiany archidiecezja wyraziła zgodę.

W 2004 roku powstał nowy program, który ma chronić takich uczniów przed wszelkimi objawami dyskryminacji. Przestrzegania tego programu strzeże komisja praw człowieka.

Na podstawie: pch24.pl