Mózg jest częścią układu nerwowego, który steruje pracą całego ciała. Zaburzenia jego pracy mogą być związane z kilkoma czynnikami. Należą do nich choroby, obciążenie genetyczne, urazy i wiek. Jakie objawy dotyczące mózgu powinny wzbudzić czujność?
Typowe objawy urazu mózgu
W przypadku urazu każda nieprawidłowość powinna być natychmiast zgłoszona lekarzowi prowadzącemu. Żaden lekarz nie zbagatelizuje symptomów w krótkim odstępie czasu od:
- Uderzenia w głowę,
- Wypadku komunikacyjnego,
- Pobicia,
- Upadku z wysokości,
- Porażenia prądem,
- Wstrząśnięcia mózgu.
Takie sytuacje mogą prowadzić do urazu mózgu. Typowe objawy obejmują wymioty, trudności z mową lub koncentracją, krwawienia z głowy, drętwienie (różnych części ciała), utratę pamięci. Są to wskazówki do jak najszybszego zgłoszenia się na pogotowie.
Gdy brakuje typowych objawów urazu mózgu
Jeśli pacjent nie doznał urazu głowy, lecz martwi się, czy na pewno jego mózg pracuje prawidłowo, to jest kilka badań, nad którymi warto się zastanowić. Należy zacząć od przeprowadzenia ogólnej diagnostyki.
Jednym z prostszych badań jest regularne mierzenie ciśnienia krwi. Nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych w mózgu. To może spowodować wystąpienie demencji, otępienia lub Alzheimera. Badanie ciśnienia krwi jest proste i bezbolesne. Warto mieć w domu stosowne urządzenie i prowadzić zapiski dotyczące wykonanych pomiarów.
Kolejnym bezpiecznym badaniem jest morfologia krwi. Pozwala wykryć np. anemię, która wiąże się z zaburzeniem ilości czerwonych krwinek. Ich niedobór może powodować ciężkie uszkodzenia mózgu. Wysoki poziom leukocytów towarzyszy np. chorobom zakaźnym, które również mogą wpływać na pracę centralnego układu nerwowego. Przy okazji tego badania dobrze jest oznaczyć poziom witaminy B12. Osoby z jej niedoborem narażone są na atrofię mózgu (zanik komórek). To badanie warto zrobić szczególnie przy obniżonej koncentracji i problemach z pamięcią. Witaminy z grupy B zawarte są w mięsie, dlatego szczególną uwagę powinni zwrócić wegetarianie i weganie.
Kiedy udać się do neurologa?
Neurolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu nerwowego. Aby umówić się na wizytę w ramach NFZ, niezbędne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jakie niespecyficzne objawy mogą wskazywać na konieczność wizyty u neurologa? Oto one:
- Bóle głowy, twarzy, kręgosłupa, kończyn;
- Zaburzenia snu, węchu, wzroku, smaku, słuchu;
- Zaniki pamięci, problemy z koncentracją i z orientacją w przestrzeni;
- Osłabienie mięśni, drętwienia, krótkotrwały paraliż kończyny, nagłe uczucie zimna lub ciepła bez zewnętrznej przyczyny;
- Omamy słuchowe, uczucie niepokoju, wrażenie „że się o czymś zapomniało”;
- Problemy z równowagą, „zachwiania”, sytuacje, w których rzeczy wypadają z rąk, drżenie kończyn, omdlenia;
- Krwawienia z nosa;
- Zaburzenia nastroju, trudności z podejmowaniem decyzji, zmęczenie
Jeśli w przychodni lekarz stwierdzi, że w jego ocenie wizyta u neurologa nie jest konieczna, to pozostaje również skorzystanie z prywatnej konsultacji.
A może psycholog na badanie mózgu?
Wizyta u psychologa polegać może na przeprowadzeniu testów sprawdzających funkcje poznawcze pacjenta, czyli pamięć, myślenie, uwagę, funkcje językowe. Poddanie się takiemu badaniu przesiewowemu pozwala na wczesne wykrycie poważnych chorób mózgu. Możliwe jest wówczas wprowadzenie leczenia i zahamowanie postępu demencji i innych zaburzeń pamięci. Warto poszukać usług pod nazwą diagnostyka neuropsychologiczna. Ceny takich konsultacji zaczynają się od 100 zł/h a poważne badanie z omówieniem wyników trwa około 3h.
Warto wsłuchiwać się w swój organizm, bo to pomaga jak najwcześniej zauważyć jego nieprawidłowe działanie. Jednak jeśli lekarz uważa, że nie ma czym się martwić, a pacjent twierdzi że jest chory, to może wskazywać na konieczność wizyty u psychiatry z podejrzeniem np. nerwicy.