Samochody od lat powszechnieją, współcześnie niemal trudno wyobrazić sobie rodzinę mieszkającą poza dużym miastem bez samochodu. Wraz ze wzrostem standardów, wygody i dostępności aut wymieniamy je co raz częściej, czy to ze względów praktycznych, technicznych czy wizerunkowych. Ale skąd wiedzieć kiedy jest ten właściwy czas na zmianę? Co zrobić ze starym samochodem?

Czy mój stary samochód to już klasyk?

Musimy rozróżnić, czy nasz samochód kwalifikuje się  jako stary, czy już jako zabytkowy. W pierwszej opcji są to pojazdy zazwyczaj nie starsze niż 30 lat. Takie pojazdy śmiało możemy sprzedawać  nie patrząc na ich potencjalną wartość jako auta kolekcjonerskiego. Możemy wszak przeczekać jeszcze kilka czy kilkanaście lat, ale należy mieć na uwadze, że z wiekiem koszt utrzymania takiego pojazdu będzie rósł w zastraszającym tempie. Po pierwsze jeśli nie umieścimy go pod dachem szybko złapie go rdza, ponadto problemem będą części zamienne, nie dość, że będzie ich potrzeba z każdym rokiem więcej co wiąże się z kosztami to ich dostępność zacznie spadać ze względu na mniejszą liczbę takich maszyn na rynku oraz wstrzymaną lata temu produkcję części zamiennych. Kolejny moment, kiedy nasza kieszeń może odczuć negatywny skutek posiadania takiego pojazdu to coroczny moment wykupienia ubezpieczenia – starsze pojazdy to wyższy koszt.

Nie oszukujmy się, kwestie użytkowe takich aut też nie są atutem, będą znacznie powolniejsze niż współczesne pojazdy i pozbawione są wszelkich znanych nam udogodnień niemal niezbędnych dla ówczesnego konsumenta, takich jak klimatyzacja w letnie dni, alarm, możliwość puszczania ulubionych piosenek czy podładowania telefonu albo nawigacji. Tak więc samochód najprawdopodobniej będzie stał i zajmował miejsce, nie spełni on po prostu swojej podstawowej funkcji.

Natomiast pojazdy zabytkowe to takie, które w oparciu o aktualne przepisy zawarte w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, są wpisane do rejestru zabytków ruchomych, ewentualnie znajdują się w ewidencji zabytków. Może to być również auto wpisane do inwentarza muzealiów, o czym stanowią przepisy szczegółowe.

Kilka pomysłów na to co zrobić ze starym samochodem.

Pierwsze myśli jakie przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o pozbyciu się starego auta to wystawienie go samodzielnie na sprzedaż w jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych. Opcja ta jest bardzo powszechna, konkurencja duża a i często przy takiej opcji poświęcimy temu sporo zachodu, trzeba będzie bowiem solidnie wyczyścić samochód, postarać się o naprawdę dobre zdjęcia i kreatywny opis, opłacić ogłoszenie, odbierać telefony i opowiadać każdemu z osobna dokładnie to co znajduje się w ogłoszeniu, akceptować wizyty ciekawskich potencjalnych kupców, wszystkie pukania, stukania, jazdy próbne i odpowiedzi w kółko na te same pytania. Na koniec czeka nas jeszcze umowa, ta w zależności od klienta być może będzie musiała być spisana notarialnie, dopilnowanie zapłaty i ewentualne zażalenia. Nie zapominajmy też o podatku i kwestiach skarbowych, które leżą po naszej stronie. Jest tego trochę prawa? Dlatego poniżej podsuwamy jeszcze kilka innych rozwiązań.

Nowe życie starego samochodu

Odrestaurowane samochody mogą służyć jako pojazdy specjalnego przeznaczania, np. dla Młodej Pary na ślub, ekskluzywne taksówki czy też auta rozwożące pocztę lub dania gotowe. Możemy pokusić się o wycięcie dachu i zrobienie kabrioletu, tuningi czy ciekawe pomalowanie. Stary samochód może też stać się przydatny np. dla rolnika, który wykorzysta pojazd w nieco innym charakterze.

Sprzedaż na części

Wydaje się sensowne, trzeba jednak mieć czas i cierpliwość. Rozłożenie samochodu wymaga sporej wiedzy i determinacji, następnie każdą z części musimy sprawdzić, ocenić, obfotografować i wystawić na sprzedaż. Pracy może być więcej niż przy klasycznej sprzedaży, ale za to zyski również mogą być  bardziej satysfakcjonujące.

Samochód ogłoszenie

Coraz częściej można zobaczyć również, jak specjaliści od marketingu czy reklamy umieszczają na starych samochodach (w wersji stacjonarnej czy mobilnej) ogłoszenia, megafony z określonym przekazem czy też plakaty informacyjne.

Mimiona epoka

Jest masa ludzi, którzy z sentymentem myślą o minionych latach, chętnie zakupią lub wypożyczą oni starszy wóz, żeby poczuć klimat minionych bezpowrotnie letnich wycieczek nad morze. Starsze samochody mogą też przydać się na planach filmowych czy też jako sztandarowy punkt restauracji stylizowanej na określony okres historyczny.

Auto demolka

Popularna opcja dla fanów motoryzacji w dość ekstremalnym wydaniu. Przerobienie swojego samochodu, pomalowanie go, wyjazd na tor, ekstremalna jazda i kontrolowane zderzenia to ostra jazda dla kogoś, kto kilkanaście lat wcześniej z wytęsknieniem czekał na wesołe miasteczko, żeby pozderzać się tamtejszymi małymi gokartami. Poza dobrą zabawą niestety takie rozwiązanie nie zasili domowego budżetu.

Skup

Może też zdarzyć się tak, że poszukujemy szybkiego rozwiązania, bez zbędnej papierologii czy wkładu własnego. Wtedy dobrze będzie skorzystać ze skupu aut. O ile wybierzemy odpowiednią placówkę fachowcy szybko i rzetelnie wycenią auto oferując nam gotówkę niemal na miejscu. Oddając pojazd w ręce odpowiednich osób można liczyć na adekwatne wynagrodzenie pieniężne. W tym celu można skorzystać na przykład z usług skup aut Nowy Dwór Mazowiecki. Podczas transakcji dochodzi do wymiany – za gotówkę przekazywany jest pojazd.

Ceny na skupie zależą od wielu czynników. Najpierw uwaga skupi się na marce oraz modelu auta. To podstawowy wyznacznik wartości i jeden z najbardziej trafionych, albowiem użytkownicy sami oceniają pojazdy pod kątem awaryjności, spalania i komfortu. W taki sposób prestiż i ocena danego modelu może piąć się w górę windując tym samym cenę, lub wprost przeciwnie, spadać w dół i wręcz zaniżać wartość pojazdu względem innych, podobnych parametrami. Równie ważny jest jednak stan techniczny pojazdu, sprawność poszczególnych elementów układów (np. hamulcowego, kierowniczego i innych) czy też stopień skorodowania nadwozia oraz podwozia.

Wiadomo, że sporo zależy też od innych cech, np. im bardziej pojazd będzie zadbany, tym większą mamy szansę na bardziej satysfakcjonującą dla nas stawkę. Warto więc, korzystając z samochodu na co dzień, myśleć o tym, że być może w przyszłości nadejdzie czas rozstania z pojazdem. Wówczas ucieszy nas większa satysfakcja z odzyskania przynajmniej części włożonych środków pieniężnych, niż oddanie auta za bezcen czy nawet praktycznie darmo.

Również pojazdy powypadkowe są często skupywane. Przed decyzją o oddaniu starego samochodu warto dokładnie zapoznać się z proponowaną ofertą. Informacja o tym fakcie jest wyraźnie umieszczona na stronie internetowej.

Jeśli w najbliższym czasie myślisz o zmianie samochodu to koniecznie zajrzyj na grupę: https://www.facebook.com/groups/autokomiswarszawa/ na pewno znajdziesz tam ciekawe oferty i wiedzę praktyków.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.