Foto: Wikimedia Commons

Polska ambasada na Ukrainie poinformowała, że na ścianie domu w Kijowie, gdzie w niedzielę ma być odsłonięty mural przedstawiający św. Jana Pawła II nieznani sprawcy wymalowali antypolskie napisy i znak swastyki.

„Napisy o antypolskiej treści pojawiły się na ścianie budynku z wizerunkiem polskiego papieża najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę” — powiedział Karol Jazowski, rzecznik prasowy ambasady RP.

Swastykę oraz napisy w języku rosyjskim i łamanym polskim wykonano mazakiem. Na ścianie budynku napisano: „Unia nie przejdzie”, „Usunąć to” oraz „Polska psa krew” i „Psa polski krew”.

Na miejsce przybyli polscy dyplomaci, którzy poinformowali o zdarzeniu ukraińską policję. Po zabezpieczeniu materiału dowodowego szkody zostały usunięte przez administrację dzielnicy Peczersk, do której należy budynek.

Warto przypomnieć, że na Ukrainie od początku roku doszło do kilku przypadków niszczenia polskich miejsc pamięci narodowej i miejsc związanych z naszym krajem. Władze w Kijowie nazywają to prowokacjami oraz elementem wojny hybrydowej, którą – ich zdaniem – prowadzi Rosja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here