Źródło: Wikimedia Commons

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała raport z przekazów medialnych prezentowanych w czasie kampanii przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wynika z niego, że najbardziej eksponowanymi w polskich stacjach telewizyjnych partiami politycznymi były PO, PiS i “Twój Ruch”. 

Siedziba TVP.
Foto: Wikimedia Commons

KRRiT analizowała programy wybranych anten Telewizji Polskiej, TVN, Polsatu, TV Trwam, TV Republika i Superstacji. W większości przypadków w programach informacyjnych i publicystycznych tych stacji dominowali przedstawiciele PO i PiS, a w trzeciej kolejności “Twojego Ruchu”. Śladowe ilości materiałów były poświęcone komitetom wyborczym Ruchu Narodowego i Partii Zielonych (do kilkunastu sekund w ciągu tygodnia). Co ciekawe w Superstacji dominowały informacje o “Twoim Ruchu”, a dopiero w dalsze kolejności PO, Nowej Prawicy i SPZZ.  Natomiast jak podkreśliła KRRiT “W głównym serwisie informacyjnym TV Trwam tematyką wyborczą zajmowano się sporadycznie.”

Jak podkreśliła KRRiT w swoim raporcie: “Relacjonowanie przebiegu kampanii nie miało merytorycznego charakteru.(…) Większość wypowiedzi w przekazach wyborczych stanowiły wypowiedzi liderów, a zwłaszcza przywódców dwóch największych ugrupowań, tj. PO i PiS. Często miały one charakter drobnych złośliwości, inwektyw lub sloganów odnoszących się do polityki wewnętrznej. Z rzadka odnosiły się natomiast do meritum, tj. tzw. „tematów europejskich”.”

KRRiT monitorowała też m.in. przekazy o kobietach kandydujących w wyborach. Jak oceniła: “w przekazach wyborczych rola kobiet w kampanii była przedstawiana jako marginalna(…) Kobiety stanowiły tło dla wypowiadających się w przekazach liderów partii, z rzadka miały okazję mówić o swoim programie lub poglądach dotyczących funkcjonowania UE.” Z analizy KRRiT wynika, że w większości programów inofrmacyjnych prezentowano przede wszystkim kandydatki SLD i TR oraz PO. Taka prawidłowość była zaburzona jedynie w “Wydarzeniach” TV Polsat, “Informacjach Dnia” TV Trwam oraz w serwisie “Dzisiaj” nadawanym w TV Republika. W tych trzech przypadkach dominowały przekazy o kandydatkach PO, natomiast w drugiej kolejności o PiS (w przypadku Polsatu i TV Trwam) lub SPZZ (w przypadku TV Republika).

Pełny raport można przeczytać pod tym adresem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.