W czasie gdy koronawirus w Polsce się rozprzestrzenia, a wszystkie kina, teatry i siłownie zostały zamknięte coraz więcej ludzi próbuje się izolować. Kino i teatr online jest ciekawym pomysłem, który powstał odpowiadając na potrzeby ludzi. Tysiące z nich poddanych jest kwarantannie, a wielu samodzielnie zdecydowało o pozostaniu w tym trudnym czasie w domach. Jednak czy taka internetowa transmisja jest w stanie zastąpić rzeczywiste odwiedzenie tych miejsc?

Transmisja spektakli

Teatr TVP udostępnia na swojej stronie wiele niesamowitych spektakli z cyklu Teatr Telewizji, które możemy bezpłatnie obejrzeć pod adresem https://teatrtv.vod.tvp.pl/. Znajdziemy tam między innymi: „Negocjator”, „Duet, czyli recepta na miłość” czy „Baśń o trzech konikach”.

Naprzeciw wymaganiom konsumentów wychodzi również Teatr Żydowski w Warszawie, który przygotowuje dla swoich widzów spektakle online. Jak możemy przeczytać na stronie:

„W dobie zagrożenia pandemią, teatr nie chce rezygnować z kontaktu z widzami, jednocześnie dbając o przestrzeganie wszelkich zasad pozwalających opanować pandemię Covid-19.

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line, zbudowany zarówno ze spektakli na żywo, jak i z bogatego archiwum teatru. W najbliższym czasie zaproponuje widzom spotkania z historią teatru, czytania performatywne na żywo, spektakle archiwalne, a także transmisje spektakli na żywo, w tym premiery – kiedy tylko będzie to bezpieczne.”

Repertuar spektakli jest wciąż opracowywany, ale wiemy, że pojawią się na pewno: „Dybuk”, „Golem”, „Berek”, „W nocy na starym rynku”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu”, „Bonjour Monsieur Chagall”, „Straszna gospoda” i „Proszę bardzo”.

Filmowe hity na małym ekranie

Ze względów na brak możliwości obejrzenia najbardziej wyczekiwanych premier filmowych w kinach coraz więcej z nich trafia na platformy internetowe. Pierwszym z nich jest „Sala samobójców: Hejter”, który obejrzymy odpłatnie na Player.pl. Oprócz filmu, który dopiero trafił do kin, platforma oferuje wiele nieco starszych choć równie interesujących produkcji.

Również Netflix zaskoczył użytkowników premierą polskiego filmu „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, która w kinach nie doszła do skutku z powodu pandemii.

Kino i teatr online w obecnej sytuacji z pewnością jest świetnym rozwiązaniem, który umili czas szczególnie osobom poddanym kwarantannie. Jest to również wspaniała wiadomość dla wszystkich spragnionych kultury w tym ciężkim dla nas wszystkich okresie. I choć kino i teatr online nie będzie rozwiązaniem, które zagości w naszym życiu na stałe jest ciekawym urozmaiceniem w obecnej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here