„Miłość to nie to samo co uczucie czy zakochanie (…) Miłość jest więc silniejsza od uczuć”. Młodzi mylą często miłość z zakochaniem. Zastanawiają się, jakie są granice w związku przed ślubem. Te i inne wątpliwości rozwiewa książka ”Laboratorium miłości. Tom I: Przed ślubem” pod redakcją Zbigniewa Kaliszuka wydawnictwa Fronda.

Kiedy młodzi ludzie wchodzą z kimś w związek, zaczynają się zastanawiać ”czy to właśnie TEN/ czy to nareszcie ONA?” Próbują odkryć, kiedy kończy się zakochanie, a zaczyna prawdziwa miłość. Pytają starszych, jakie są granice w okazywaniu sobie czułości, albo po prostu sami badają te granice. Czasami jednak może się to źle skończyć.

Miłość a karykatury miłości

Książka zaczyna się od wyjaśnienia, czym jest prawdziwa miłość. Przedstawione są także jej karykatury, tzn. z czym się miłość dzisiaj myli. Przykładem jest chociażby mylenie miłości ze współżyciem seksualnym czy z zakochaniem. Różnice pomiędzy miłością a jej karykaturami są dokładnie wyjaśnione i widać wyraźnie, że miłość czymś o wiele głębszym, a to, z czym się ją myli, może być po prostu niejako elementem miłości lub jednym ze sposobów jej okazywania.

Moja druga połówka

Powszechnym problemem wśród młodych jest też to, jak znaleźć ”tę właściwą osobę”. Pytają, co trzeba zrobić, żeby odnaleźć TEGO, który jest mi przeznaczony. Albo co się stanie, gdy TĘ JEDYNĄ osobę znajdziemy już po ślubie? Autorzy książki mówią, jak znaleźć osobę, z którą możemy być szczęśliwi, jakie kryteria sobie obrać i przede wszystkim jak podjąć decyzję. Wiadomo, że u każdego proces znalezienia i potem już chodzenia z drugą osobą będzie wyglądał inaczej. Można jednak obrać sobie pewien ogólny schemat, za którego pomocą można działać, a przynajmniej który może pomóc podjąć decyzję.

Granice bliskości

Mój kolega powiedział mi kiedyś takie mądre słowa: ”Jak będziesz w związku, uważaj na granice. Bo im więcej spróbujecie, tym bardziej będzie Was do siebie ciągnęło, ciężko Wam będzie przestać i łatwo jest wtedy przekroczyć ostateczną granicę”. Coraz mniej par zachowuje czystość przed ślubem. Powodów jest wiele, m.in. decyzja o podjęciu współżycia albo właśnie przekroczenie granic. Dlaczego Kościół Katolicki, ale i nawet ludzie niewierzący mówią, jak ważne jest zachowanie czystości? Podjęcie współżycia przed ślubem może nieść za sobą bardzo powazne konsekwencje i wcale nie musi być okazywaniem sobie miłości. Często nawet jeszcze tej prawdziwej miłości nie ma w momencie podjęcia współżycia. Temu tematowi również jest poświęcona pewna część tej książki.

Zawarcie małżeństwa

Jest wiele osób wśród młodych i starszych, które boją się zawarcia małżeństwa. Wiąże się to oczywiście z ogromną odpowiedzialnością, jest to najczęściej najważniejsza decyzja w życiu. I tu często rodzi się pytanie: ”Czy to już TA osoba, czy muszę szukać dalej? A może po prostu wystarczy, że będę dbał o dobre relacje z moją dziewczyną/ moim chłopakiem i będziemy szczęśliwi?” Każdy związek powinien mieć trwały fundament i na tym fundamencie należy budować swoje relacje. Konflikty i kłótnie nie muszą być od razu powodem do zerwania, bo to pewnie nie ON/ ONA. Miłość jest nie tylko dana, ale i zadana. A zwieńczeniem miłości powinno być właśnie zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego.

”Laboratorium miłości” technicznie

Książka jest napisana przez wielu autorów, m.in. przez: Radosława Pazurę, o. Adama Szustaka czy ks. Marka Drzewieckiego. Autorzy odpowiadają na pytania młodych z punktu widzenia zarówno księdza, jak i osoby świeckiej. Młodzi mogą zobaczyć na przykładach z życia tych osób, do czego mogą prowadzić różne zachowania, jak można budować prawdziwe szczęście. Książka napisana jest przejrzyście i czytelnie. Język jest dopasowany do potrzeb młodych ludzi. Wygląd okładki oraz poszczególnych rozdziałów przyciągają uwagę czytelnika. ”Laboratorium miłości. Tom I: 'Przed ślubem” pod red. Z. Kaliszuka wydane przez wydawnictwo Fronda jest wartościową lekturą dla młodych, ale i dla starszych czytelników.