OLYMPUS DIGITAL CAMERARadio Kraków poinformowało, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zgodę by już wkrótce kolejkę liniową na Kasprowy Wierch przejęła firma z Luksemburga.

Ministerstwo wyraziło zgodę, by przenieść majątek PKL do nowej spółki – PKG. Według Radia Kraków, w praktyce oznacza to przejęcie m.in terenów pod kolejką na Kasprowy Wierch przez firmę z Luksemburga. Samorządowcy z Podhala, są oburzeni gdyż decyzja Ministerstwa może doprowadzić do przejęcie również terenów w Zakopanem, Kościelisku czy Szczawnicy.

„Ta zgoda na wniesienie nieruchomości i całego majątku PKL do PKG, która jest spółką z dominującym kapitałem zagranicznym, jest dla mnie zaskakująca. Majątek PKL jest rozległy, zwłaszcza ten najcenniejszy, w Tatrach. W moim przekonaniu minister Spraw Wewnętrznych wydał rozstrzygnięcie niezgdonie z prawem. Ustawa z 2001 roku o narodowym charakterze strategicznych zasosobów narodowych kraju mówi wyraźnie, że zaoby przyrodnicze parków narodowych nie podlegają przekształceniom własnościowym. A właśnie nieruchomości w Tatrach, skały, turnie i ine tereny, na których są budynki PKL, są cześcią tych zasobów przyrodniczych” – stwierdził starosta podhalański.

Samorządowcy rozważają zaskarżenie decyzji MSW.