Komentatorzy największych niemieckich gazet krytykują w wigilijnych wydaniach nowy polski rząd zarzucając mu niszczenie państwa prawa i „przekroczenie Rubikonu między systemem wolnościowym a autorytarnym”.

„Nowy polski rząd, kierowany przez swego spiritus rector Jarosława Kaczyńskiego, natychmiast rozpoczął przebudowę Polski w państwo, w którym władza przestała być podzielona i kontrolowana, lecz została całkowicie skupiona w rękach Kaczyńskiego i jego nacjonalistycznej partii PiS” – czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.

„Trzeba szybko sprawdzić, czy ustawa o TK jest zgodna z prawem unijnym, i trzeba szybko wyraźnie dać do zrozumienia, jakie skutki dla pozycji Polski w UE będzie miało dalsze naruszenie demokratycznych zasad – łącznie z pozbawienia prawa głosu” – dodaje z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

W „Die Welt” czytamy, że „W Polsce grozi ni mniej, ni więcej jak dyktatura, tym razem nie komunistyczna, lecz narodowo-konserwatywna”. „To bardzo źle dla Polski, a w dodatku jest naigrywaniem się z odwagi i ofiarności ludzi, którzy walczyli i zginęli w walce o polską demokrację”.

Jak widać nic nie wskazuje na to, by rząd Prawa i Sprawiedliwości mógł liczyć na zaznanie spokoju ze strony zachodnich mediów.

 

PAP/mn