23 stycznia 2017 roku na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie znaleziono szczątki żołnierzy AK-WiN. Dziś już wiadomo, że należą do Mariana Pilarskiego “Jar” i podporucznika Stanisława Biziora „Eam”.

Instytut Pamięci Narodowej przekazał rodzinom pomordowanych Żołnierzy Wyklętych informację o zakończonej pomyślnie identyfikacji szczątków. Chodzi o płk Mariana Pilarskiego „Jara” oraz Stanisława Biziora „Eama”. Żołnierzy zamordowano w 1952 roku, a identyfikacji na podstawie materiału genetycznego wnuka i syna straconych dokonał Zakład Medycyny Sądowej w Lublinie.

Marian Pilarski ps. „Jar” uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej, organizatorem i przywódcą struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Zamojszczyźnie, a następnie II Inspektoratu Armii Krajowej. W roku 1950 aresztowany i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. W 1951 r. skazany na karę śmierci, zamordowany 4 kwietnia 1952 r.

Stanisław Bizior ps. „Eam” był komendantem Lotnej Żandarmerii II Inspektoratu Zamojskiego AK, wspólnie z Pilarskim osadzony na Zamku Lubelskiem i skazany w tym samym procesie na karę śmierci, stracony również 4 kwietnia 1952 roku.

Historycy utrzymują, że w Lublinie na Zamku wydano wyroki śmierci na 515 osób, a wykonano ponad 300 wyroków. Mordowano, rozstrzeliwując skazanych na dziedzińcu lub w piwnicy nieistniejącego już budynku nieopodal Zamku.

1 KOMENTARZ

  1. Smutne i porażające jest to, iż zbrodniarzy II wojny ściga się i osądza nawet teraz gdy dobiegają 100 urodzin, a w Polsce co najwyżej chcą ich potępić i stworzyć listę okrytych hańbą ludobójstwa. Dlaczego nie możemy ich skazać. Dlaczego mają sie cieszyć wolnością. To tylko zachęca kolejne przefarbowane teraz na niebiesko pokolenie do bezkarności i przekonania, że mogą wszystko. Nie pogodzę się z tym, że ci zbrodniarze nigdy nie zamieszkają po drugiej stronie krat, co niektórzy do końca swego parszywego życia.

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.