Komisja Europejska grozi Polsce i Węgrom konsekwencjami finansowymi, w razie gdyby Warszawa i Budapeszt zablokowały negocjacje na temat utworzenia unijnej prokuratury.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova powiedziała, że sprawa uczestnictwa w projekcie europrokuratury „będzie odgrywała rolę w negocjacjach na temat pomocy strukturalnej”.

Unijna prokuratura ma zajmować się przypadkami niezgodnego z prawem wydawania unijnych pieniędzy oraz transgranicznym wyłudzaniem podatku VAT. Negocjacje na temat utworzenia unijnej prokuratury miały zakończyć się do końca 2016 roku, jednak mogą się one przedłużyć poprzez opór Polski i Węgier, a także Szwecji oraz Holandii.

Do współpracy w ramach unijnej prokuratury gotowych jest 20 z 28 państw członkowskich. Krytycy tego projektu uważają go za nieproporcjonalną ingerencję w narodową suwerenność. Komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova naciska przede wszystkim na udział Polski oraz Węgier, ponieważ oba te państwa są beneficjentami unijnej pomocy finansowej. „Pomoc strukturalna jest wyrazem solidarności w Europie i nie może stać się synonimem oszustwa i korupcji” – stwierdziła Jourova.

W 2015 roku niezgodnie z prawem wydano co najmniej 638 mln euro. Straty spowodowane wyłudzaniem podatku VAT szacuje się na 50 mld euro.