ZiobroKampania prezydencka dobiega końca, więc postanowiono uderzyć w opozycję. Robert Kropowinicki, przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej poinformował, że komisja ta przyjęła wniosek, że postawienie byłego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu jest zasadne.

Tuż przed podjęciem decyzji w sprawie Ziobry, posiedzenie komisji opuścili posłowie PiS i SP. Jarosław Gowin mówił w rozmowie z tygodnikiem „WPROST”:

Ja podobnie jak pozostali posłowie prawicy opuściłem salę posiedzeń. Nie uczestniczyłem w głosowaniu. Wszystkie wcześniejsze głosowania wskazywały na to, że ta większość składająca się z polityków Platformy, SLD i Ruchu Palikota, będzie opowiadała się za.

Wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry, Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza podpisali posłowie PO, Twojego Ruchu i SLD. Całej trójce zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. Politycy PO, powołują się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.