Były prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w odbywającej się na Słowacji konferencji „Nowa Europa”. Wygłosił tam swoje przemówienie.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że często lęk przed imigrantami to lęk ponad miarę, ponad rzeczywiste zagrożenie. Przykładem jest mój kraj, Polska, gdzie nie ma ani jednego uchodźcy, ale lęk przed nimi jest gigantyczny. Sądzę, że w każdym z naszych krajów możemy wskazać na tego typu zjawisko” – powiedział Komorowski.

Polityk poruszył też inne kryzysowe sytuacje w UE. „Brexit osłabia potencjał i autorytet Europy, ujawnia podatność społeczeństw na wszelkiego rodzaju populizmy, manipulacje, ujawnia pokłady głębokiego egoizmu narodowego” – stwierdził.

„Na kryzys składa się niepewność w Europie co do perspektyw i roli Stanów Zjednoczonych jako lidera całego Zachodu. To efekt niedawnych wyborów w USA. Zastanawiamy się nad przyszłością Europy w momencie jej słabości. Trzeba pamiętać więc dwa razy mocniej, że na nasze słabości, pesymizm, lęk i brak odwagi czekają przede wszystkim przeciwnicy integracji europejskiej. Niektórzy świadomie na ujawnionych kłopotach Unii widzą szansę budowania własnej pozycji, kosztem Europy. Niektórzy mówią wprost, że najlepiej byłoby, gdyby Unia się rozpadła, a przynajmniej politycznie skarlała i skapitulowała” – przemawiał Komorowski.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.