Do 3 lipca twórcy mogli zgłaszać swoje materiały w kategorii filmu i dokumentu radiowego w ramach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Festiwal odbędzie się w Gdyni w dniach 27-30 września 2017 roku. Tegoroczne motto to słowa Janusza Krupskiego: „Wolna Polska w wolnym świecie”. Na początku lipca organizatorzy mówili o kilkudziesięciu zgłoszeniach do konkursu finałowego.

W tym roku znowu przyjedzie wielu gości z innych krajów. Zaproszona została m.in. Maria Wittner z Węgier, która jako nastolatka walczyła w Budapeszcie podczas krwawo stłumionego powstania węgierskiego. Skazano ją na dożywocie, a wielu jej współtowarzyszy walk – rozstrzelano. Wittner została potem posłanką Fideszu i przeforsowała zmiany w węgierskiej konstytucji. Na festiwal przyjedzie też Josef Mašín, jeden z nielicznych żołnierzy czeskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Jak zwykle więc festiwal będzie okazją do spotkania z ostatnimi żyjącymi świadkami historii – zapowiada dyrektor NNW Arkadiusz Gołębiewski.

Mamy świadomość, że lista naszych żyjących bohaterów jest coraz krótsza. Dlatego zwracamy się do tych wszystkich, którzy mają w swojej rodzinie lub w otoczeniu kogoś, kto walczył w podziemiu antykomunistycznym. Jeśli znają Państwo taką osobę, a są to często ludzie niezwykle skromni, którzy rzadko mówią o swych zasługach, uważając swoje czyny za obowiązek wobec Ojczyzny, to prosimy o kontakt. Zaprosimy bohatera czy też jego rodzinę na festiwal, uhonorujemy Sygnetem Niepodległości, przywrócimy pamięci narodowej – dodał.