W dniach 1-3 lipca w Radecznicy miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Mowa o kolejnych obchodach rocznicowych pod hasłem „Konspiracja w Klasztorze”.

Obchody stanowiły upamiętnienie działalności  II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej dowodzonego przez majora Mariana Pilarskiego ps. „Jar”.

Marian Pilarski urodził się w roku 1902. Był żołnierzem Marszałka Piłsudskiego, uczestniczył w obronie Lwowa, wojnie polsko-bolszewickiej, obronie Polski we wrześniu 1939, był również Komendantem Obwodu Zamojskiego WiN. Stworzył II Inspektorat Zamojski AK ze sztabem w klasztorze w Radecznicy.

II Inspektorat Zamojski AK miał na celu likwidowanie zdrajców, szpicli czy funkcjonariuszy UB. Występowano przeciwko tworzeniu spółdzielni produkcyjnych na wzór kołchozów, gromadzono również broń na wypadek wybuchu III Wojny Światowej. Na działalność konspiracyjną w klasztorze zgodę wyraził Prowincjał na Polskę o. Bronisław Szepelak.

12 kwietnia 1950 roku następują aresztowania kierownictwa II Inspektoratu Zamojskiego AK, a w październiku 1951 przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Lublinie zapadają wyroki. Marian Pilarski oraz jego podkomendny Stanisław Bizior zostają skazani na czterokrotną karę śmierci. Pozostali skazani zostają na długoletnie więzienie.

W piątek 1 lipca o godzinie 18 nastąpiło otwarcie wystawy poświęconej pułkownikowi Pilarskiemu, dzień później zorganizowano zawody strzeleckie o Puchar im. płk Pilarskiego, inscenizację potyczki oddziału partyzanckiego z bandą UPA czy koncert zespołu Forteca. Dziś o 12 zainscenizowana zostanie Przysięga II Inspektoratu Zamojskiego AK, a o 12:15 odbędzie się Msza w intencji Polskiego Podziemia. Msza zostanie odprawiona wraz z Ceremoniałem Wojskowym.