Rozłam KNP

To o czym mówiło się już od dawna właśnie stało się faktem… Janusz Korwin-Mikke odchodzi z Kongresu Nowej Prawicy i zakłada nową partię! Eurodeputowany o swojej decyzji poinformował wszystkich na konferencji prasowej przeprowadzonej wspólnie z nowym prezesem KNP – Michałem Marusikiem.

Od wielu miesięcy byliśmy świadkami poważnych walk dwóch frakcji w KNP. Pierwsza, ta zdecydowanie większa część członków KNP popiera JKM, druga tzw. „beton” (starzy członkowie UPRu oraz Wolności i Praworządności) obecnego prezesa Michała Marusika. Niedawno kilkunastu członkom udało się zmienić prezesa Kongresu Nowej Prawicy i można było się spodziewać, że zdetronizowany Krul Korwin jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Tak się właśnie stało…

Janusz Korwin-Mikke razem z Michałem Marusikiem, na przeprowadzonej wspólnie konferencji prasowej ogłosił, że zamierza założyć nową partię polityczną. Podał również trzy powody swojej decyzji:

1. Niestabilność KNP,
2. Chęć stworzenia otoczki około KNP,
3. Sprawy finansowe.

Pierwszy powód to oczywiście niezwykle skomplikowana sytuacja statutowa i boje, które Korwin-Mikke miał nadzieję, rozwiązać. Okazało się jednak, że nie jest w stanie tego wyprostować i łatwiej będzie mu założyć nową frakcję, niż walczyć o swoją rację z „betonem” partyjnym.

Po drugie JKM chce poszerzyć nieco horyzonty, jest bardziej otwarty na nowe niż jego koledzy z władz KNP. Sztandarowym przykładem tego może być transfer polityczny Przemysława Wiplera do KNP, który bardzo nie spodobał się starszym działaczom czy np. przekazanie dużej władzy i uwagi na młodego Konrada Berkowicza. Dla wielu osób Janusz Korwin-Mikke może wydawać się bardzo konserwatywnym politykiem jednak w stosunku do  Prezesa Marusika czy innych działaczy jest on niezwykle otwarty na nową świeżą siłę w swoich szeregach.

Ostatni argument, który podał Korwin-Mikke jest dość istotny ponieważ, uważa on, że PKW może nie przyjąć sprawozdania KNP za rok 2104. To z kolei skutkowałoby poważnymi problemami finansowymi dla tej partii, włącznie z brakiem dotacji od państwa po wyborach samorządowych w 2015 roku.

JKM jak sam podkreślił uważa, że łączny wynik obu partii może być lepszy niż wynik jednej partii, ponieważ otwarcie na nowe środowiska czy to libertariańskie czy narodowe tylko i wyłącznie poszerzy elektorat tych partii i pozwoli im osiągnąć łącznie około 15% w wyborach samorządowych pod koniec 2015 roku.

Nazwę oraz wszelkie szczegóły dotyczące nowej partii, którą będzie tworzyć Janusz Korwin-Mikke poznamy w najbliższych dniach.

4 KOMENTARZE

  1. PKW może nie przyjąć sprawozdania KNP za rok 2104.

    Aż tak daleko wybiegają przewidywaniami, że już teraz wiedzą, że PKW nie przyjmie sprawozdania za 90 lat? Swoją drogą trochę słabo, że w przyszłym wieku nadal nie będziemy mieć monarchii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here