Kolejny pro-obywatelski projekt przygotowuje ruch Kukiz’15. Tym razem chodzi o pomoc dla osób zadłużonych.

Projekt upraszczający postępowanie dotyczące spłacania długów zakłada, że dłużnik będzie mógł bardziej samodzielnie decydować o swoich dalszych ruchach. Dziś, jak przekonują działacze Kukiz’15, wobec dłużnika wszczyna się postępowanie obejmujące całość zadłużenia, a to powoduje liczne problemy i wydłuża czas spłaty.

Proponowane zmiany znaczcie uprościłyby postępowanie i doprowadzą do sytuacji, w której zarówno wierzyciel, jak i dłużnik, mniej czasu spędzą w sądach. Nasza propozycja przewiduje, że dłużnik będzie mógł powiedzieć: „Prawdą jest, że jestem dłużny, ale nie aż tyle, ile wskazał wierzyciel”. I część wierzytelności od razu po otrzymaniu orzeczenia spłacić, a jedynie o część się procesować – powiedział poseł wnioskodawca z Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

Chodzi o to, aby dłużnik i wierzyciel nie musieli tak często chodzić do sądu. W sytuacji, kiedy dłużnik zgadza się na część zobowiązań, jako zobowiązania, które ma obowiązek zapłacić, a wierzyciel również się na to zgadza, to wówczas w tej części ta skarga byłaby już prawomocna. Nie trzeba byłoby kontynuować drogi sądowej – dodał.

1 KOMENTARZ

  1. A coś cisza o upadłości konsumenckiej. Lubimy powoływać się na St.Zj. a przecież Trump trzykrotnie ogłosił upadłość. U nas też są przepisy o upadłości ale to tylko takie udawanie, u nas rządzą obce banki więc gnębią ludzi a parlamentarzyści udają że coś robią.

    2

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.