Lublin - Kościół św. Ducha, Nowy Ratusz i Brama Krakowska. Widok z Bramy Trynitarskiej. Foto: Wikimedia Commons
Lublin – Kościół św. Ducha, Nowy Ratusz i Brama Krakowska. Widok z Bramy Trynitarskiej.
Foto: Wikimedia Commons

Pierwszy wakacyjny miesiąc wbrew pozorom obfituje w liczne wydarzenia. Dla osób, które pracują lub urlopują w mieście, znajdzie się wiele pretekstów żeby wyjść z domu. Przygotowaliśmy najciekawsze wydarzenia z losowo wybranych miast w Polsce.

POZNAŃ: Festiwal Animator, 10-16 lipca

To już 8. edycja festiwalu, który przyciąga miłośników animacji z całego świata. Podczas wydarzenia, oprócz pokazu filmów konkursowych, odbędą się także retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Pokazane będzie ponad 300 filmów ze wszystkich kontynentów. Jak zapewniają organizatorzy: ,,Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki.”

GDYNIA: Festiwal Globaltica, 22-16 lipca

Szczególne wydarzenie muzyczne w kalendarzu. Święto muzyki etnicznej i jej nowoczesnych inspiracji. Ideą festiwalu jest odnalezienie obszarów, w których tradycja zaczyna łączyć się z nowoczesnością, a współczesna kultura staje się tradycją. Wystąpią artyści z wielu zakątków świata, m.in. z Brazylii, Chin, Mongolii, Libanu czy Indii.

WARSZAWA:  XXI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce, 4 lipca – 29 sierpnia

Jeden z najpopularniejszych i największych festiwali jazzowych w kraju. Od lat pracował na swoją renomę, przez co stał się letnią artystyczną wizytówką stolicy. Wydarzenie, które oprócz przypadkowych słuchaczy (najczęściej turystów) ma swoją stałą publiczność. Nazwa festiwalu może zmylić, gdyż prezentowane są także formy z pogranicza nurtu jazzowego, tj.  afro-cuban jazz, modern jazz, jazz-rock i fusion. Koncerty odbywają się na Rynku Starego Miasta.

ŁÓDŹ: Festiwal Kolorów, 11 lipca

Druga edycja Festiwalu Kolorów w tym mieście. Moment, w którym przypadkowi ludzie dają sobie nawzajem uśmiech i tworzą kolorowy świat – dosłownie. Chwila wybuchu kolorów jest tylko pretekstem do wybrania się na towarzyszące wydarzeniu koncerty. Sam festiwal nawiązuje do buddyjskiego święta, jednak nasza formuła bardzo odbiega od tradycyjnej.

LUBLIN: Carnaval Sztuk-Mistrzów, 23-27 lipca

Festiwal, który jest najważniejszym wydarzeniem w tym mieście, odbywa się od 2008 roku. Podczas czterech dni prezentowana jest sztuka nowego cyrku uważana za alternatywną i eksperymentalną. Występy klaunów, żonglerów, highlinerów i akrobatów zapierają dech w piersiach nie tylko dzieciom. Jedyne tego typu widowisko w Polsce, które łączy teatr i cyrk. Większość wydarzeń jest darmowych i odbywa się w przestrzeni miasta.

WROCŁAW: T-Mobile Nowe Horyzonty, 23 lipca – 2 sierpnia

Stałe wydarzenie, które odbywa się w Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Festiwal filmowy prezentuje dzieła z kina artystycznego, niekonwencjonalnego i bezkompromisowego. Oglądanie filmów pod chmurką zachęca prawdziwych kinomanów, ale także gwiazdy z filmowego świata. Oprócz ogólnych projekcji będą miały miejsce także wystawy i specjalne pokazy dla dzieci.

Dominika Knap