Laptop, zaraz po smartfonie, jest obecnie najważniejszym urządzeniem osobistym. Nic dziwnego — ma mnóstwo zastosowań i zapewnia pełną mobilność. Planujesz kupić nowy sprzęt, ale nie wiesz, czym właściwie powinien charakteryzować się dobry laptop? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze i znajdź najlepsze urządzenie.

Laptopy już od dawna wyprzedzają w rankingach sprzedaży zwykłe komputery stacjonarne. Urządzenia te doskonale wpisały się w potrzeby współczesnych użytkowników. Są praktyczne i można korzystać z nich w dowolnym miejscu. Rynek oferuje obecnie niezwykle bogaty wybór laptopów. Znajdziemy wśród nich urządzenia wielu różnych producentów, przedstawiające zróżnicowany design i parametry. Wbrew pozorom, wcale nie ułatwia to zakupów. Wręcz przeciwnie — często im więcej możliwości, tym ciężej jest podjąć dobrą decyzję. Tak jest właśnie w tym przypadku. Jakie cechy mają najlepsze laptopy? Na jakie kwestie zwrócić uwagę, by mieć pewność, że wybór jest właściwy?

Laptop czy ultrabook? Jakie są różnice?

Jeśli chcesz kupić laptopa, musisz być przygotowany na szereg pytań, wymagających od Ciebie sprecyzowanych odpowiedzi. Pierwsze z nich mogą pojawić się już na samym początku Twoich poszukiwań i dotyczą one nazewnictwa sprzętu. Laptopy dzielą się bowiem na dwie grupy, czyli na Notebooki oraz Ultrabooki. Musisz więc sprecyzować, który sprzęt będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Notebooki to po prostu klasyczne laptopy, czyli urządzenia pozwalające na przenoszenie. Początkowo nazwy Notebook używano wobec urządzeń o mniejszym rozmiarze. Dziś jednak stosuje się ją po prostu zamiennie z określeniem ”laptop”. Ultrabooki to natomiast urządzenia klasy premium. Wyróżniają się doskonałymi parametrami i świetnymi podzespołami, a także bardzo nowoczesnym designem. Stworzone są z materiałów najwyższej jakości i wykazują zwiększoną odporność na uszkodzenia, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w podróży. Myślisz, że Ultrabook to coś dla Ciebie? Koniecznie sprawdź więc najnowsze urządzenia z tej kategorii na https://www.neo24.pl/komputery/laptopy/ultrabook.html.

Laptopy dopasowane do potrzeb — podział ze względu na zastosowanie

Do pracy, internetu, nauki, czy też po prostu w celach rozrywkowych — laptop może służyć do wielu różnych zadań. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór wśród urządzeń tworzonych specjalnie z myślą o konkretnych zastosowaniach. Podzespoły oraz warunki fizyczne takich laptopów przystosowane są do poszczególnych zadań, dzięki czemu zapewniają w danym obszarze maksymalną satysfakcję i niezawodność działania.

Planując kupno laptopa, określ dokładnie, do czego będziesz go wykorzystywać. Jeśli potrzebujesz sprzętu do codziennego przeglądania stron, czy też oglądania filmów, wystarczy Ci laptop o podstawowych parametrach. Jeśli natomiast szukasz laptopa do pracy, zwróć uwagę na jego wagę, wielkość oraz podzespoły — szczególnie gdy zależy Ci, obsługiwał on zaawansowane programy graficzne. Do gier z kolei wybieraj jedynie dedykowane temu laptopy gamingowe. Duży wybór laptopów dla graczy znajdziesz na https://www.neonet.pl/laptopy/gamingowe.html.

Laptopy — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Duży wybór laptopów sprawia, że znalezienie dla siebie tego jedynego jest nie lada wyzwaniem. Laptopy różnią się między sobą w wielu kwestiach. Dlatego też w selekcji pomoże Ci zwrócenie uwagi na kilka istotnych parametrów. Znając swoje wymagania względem specyfikacji, znacznie łatwiej będzie Ci wybrać urządzenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

Procesor, RAM i karta graficzna

Trzy najważniejsze parametry każdego laptopa. To od nich zależy bowiem wydajność urządzenia. W przypadku pamięci RAM zasada jest prosta. Im większa pamięć, tym płynniejsze działanie. Jeśli chodzi o procesor, do podstawowych zadań sprawdzi się Intel Celeron lub Intel Pentium. Do gier, obróbki graficznej i innych tego typu celów wybierz natomiast mocny procesor Intel Core i7 lub Intel Core i9. Przy karcie graficznej, zwróć uwagę na jej rodzaj.

Dysk twardy

Na rynku dostępne są laptopy z 3 rodzajami dysków: HDD, SSD i hybrydowym. Dysk HDD oferuje przeważnie bardzo dużą pojemność. Jest przy tym jednak niestety dość wolny i hałaśliwy. Dysk SSD są znacznie szybsze i nie generują żadnych hałasów — jednak wszystko to kosztem wyższej ceny. Ostatni, czyli hybrydowy, stanowi natomiast połączenie cech swych poprzedników.

Rozdzielczość ekranu

To parametr szczególnie ważny dla kinomanów i graczy. Jeśli zależy Ci na obrazie idealnej jakości, zwróć uwagę na rozdzielczość ekranu. Najwyższa dostępna na rynku to 4K. Doskonałą szczegółowość obrazu uzyskasz też przy Rozdzielczości Full HD.

Dlaczego warto zdecydować się na kupno dobrego laptopa?

Laptop to urządzenie, które zapewnia niezliczone możliwości. Będzie tak jednak tylko wtedy, jeśli wybierzesz sprzęt dobrze dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Czasem mniej ważne jest, ile kosztuje laptop, a jaką klasę on reprezentuje. Kupno dobrej klasy laptopa to przede wszystkim doskonała inwestycja na wiele lat. A nowoczesne urządzenia o świetnych parametrach to gwarancja szybkiego działania i ponadczasowego designu.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski