Foto: Anna Oflus/Parezja.pl
foto: Anna Oflus/Parezja.pl
foto: Anna Oflus/Parezja.pl

Wczoraj w Sejmie miała miejsce informacja bieżąca, na której partie lewicowe skakały w obecny lewicowo-liberalny rząd. Rewolucja zaczyna zjadać własne dzieci.

Pani Poseł Józefa Hrynkiewicz zwróciła uwagę na efekty, które przyniosła zmiana zasad rozliczeń emerytalnych z 2008 roku. Ostrzegła, że osoby zarabiające poniżej 3 tys. zł. czeka marna przyszłość z powodu emerytury poniżej minimum socjalnego.

Od 1 stycznia 2009 roku wysokość emerytury uzyskiwana po tej dacie zmniejsza się o około 50 proc. w stosunku do emerytury uzyskanej do końca 2008 roku. Wynagrodzenie poniżej 2200 zł. nie pozwoli na zgromadzenie przez 35 lat środków nawet na najniższą emeryturę, z której dochód wyniesie 680 zł. – powiedziała Poseł PiS Józefa Hrynkiewicz

Ponadto pani Józefa Hrynkiewicz zapytała rząd, podobnie jak później wielu innych z obecnych na sali Posłów, jakie działania zamierza podjąć w sprawie podniesienia emerytur i rent do takiej wysokości, by starczyły ludziom na przeżycie.

Rzeczywistość jest taka, że stara formuła liczenia świadczenia emerytalnego jest korzystna dla wszystkich tych, którzy przechodzą na emeryturę w niskim wieku emerytalnym. To jest nie do utrzymania. Trzeba było powiedzieć „stop” i podjąć decyzję. Ale rząd w roku 1998 nie podjął decyzji o wprowadzeniu reformy parametrycznej. Czyli zmieniamy jeden parametr, podnosimy wiek emerytalny. Do tej decyzji potrzeba było odwagi – powiedział Marek Bucior, przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jednak poza Posłami z koalicji PO-PSL, nikt nie zgadzał się ze stanowiskiem ministerstwa. Nawet Posłowie SLD sprzeciwiali się i razem z Posłami PiS zadawali pytania i przedstawiali rzeczy, które pan podsekretarz Bucior pominął.

W przygotowanym przez ONZ indeksie Global Age Watch, w którym mowa jest o sytuacji seniorów na świecie, Polska znalazła się na 62 miejscu na 91 państw kwalifikowanych między Kirgistanem a Wenezuelą. Znaleźliśmy się na ostatnim miejscu pośród krajów Unii Europejskiej. Lepiej też żyje się na Białorusi czy w Wietnamie. I żeby do tego się przyznać, to właśnie tutaj trzeba odwagi, panie ministrze – spuentowała pani Barbara Bartuch, Poseł z ramienia PiS.

Pani Poseł Bartuś powiedziała, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego plus Ruch Palikota wydłużył wiek emerytalny mężczyznom i kobietom do 67 lat. Mężczyznom o 2 lata, a kobietom o 7 lat. W szczególności dotyczy to kobiet wiejskich. Jest to wydłużenie o 7 lat, a w niektórych przypadkach o 12 lat, bo kobiety wiejskie mogły przechodzić po ciężkiej pracy po ukończeniu 55 roku życia na wcześniejszą emeryturę. Państwo tego im zakazaliście – powiedział Cezary Olejniczak z SLD.

Cała gospodarcza lewica stanęła dzisiaj przeciwko słowom rzucanym przez władzę. Czy to wystarczy, by wywrzeć presję na rząd i ponowną zmianę wieku emerytalnego?

Podsekretarz ministerstwa Marek Bucior obiecał odpowiedzieć na wszystkie pytania Posłów listownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.