facebook/TygodnikLisickiego
facebook/TygodnikLisickiego

Nie od dziś wiadomo, że polski system edukacji jest w rozsypce. Kolejne nieudolne “ministry” edukacji: Szumilas, Hall i Kluzik Rostkowska zrobiły swoje. Proces niszczenia szkolnictwa jednak nie hamuje, a wręcz rozpędza się. Szkoły zostają zaprzęgnięte do procesu indoktrynacji najmłodszych.

W podręczniku języka polskiego (!!!) do klasy III liceum, wydanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) znajduje się następujący temat: “Bym wyznał swoją, polską winę…- Konsekwencje antysemityzmu w Polsce”. Pod tym jakże zachęcającym tytułem mamy już prawdziwy przykład naukowego obiektywizmu… Oto bowiem uczniowie dowiadują się kim jest Jan Tomasz Gross (bynajmniej nie tego, że jest kłamcą i antypolskim oszczercą) a jeszcze niżej natrafiamy na tekst prawdziwego “autorytetu” – Adama Michnika pt. tytułem “Szok Jedwabnego”. Uczniom stara się w tekście ocieplić postać Grossa, a jego adwersarzy ośmieszyć i ukazać jako frustratów, którzy nie potrafią poradzić sobie z obrzydliwą przeszłością. Jakoś autorzy podręcznika, nie przedstawili świadectw setek i tysięcy przypadków, kiedy Polacy z narażeniem własnego życia ukrywali Żydów w swoich domach, lub pomagali im we wszelki inny sposób.

Kiedy już młody człowiek, dostanie odpowiednią porcję propagandy można przejść do podsumowania. A tam wśród pytań i zadań np. “Wymień przyczyny antysemityzmu w XIX wiecznej Polsce”czy “Jaką postawę wobec Zagłady, przyjmowała zdaniem autora polska przedwojenna prawica?”(!)

Warto jednak cały czas, mieć w pamięci tytuł lekcji. To właśnie te hasłowe pojęcia zapadają w pamięć młodych ludzi. A tu mamy “wyznać swoją, polską winę”. Kolejne próby zrzucenia całej winy za zagładę Żydów na Polaków, próba uogólnienia i wtłoczenia kilku niechlubnych przypadków szmalcowników (którzy zresztą byli karani przez AK) w krzywdzące uogólnienie o “polskiej winie”.

Wystosowałem do wydawnictwa kilka pytań dotyczących tego skandalicznego podręcznika, jednak do tej chwili nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

5 KOMENTARZE

 1. o faktycznie, znacznie lepiej jest wymazać wszystkie hańbiące Polaków wydarzenia i nie dać ludziom poznać prawdy. Zastanawiam się jak to możliwe, ze zarówno autora tego wpisu jak i komentujących nie odsunięto jeszcze od społeczeństwa za posiadanie zaledwie ulamka inteligencji normalnego człowieka

  0

  0
 2. Właśnie omawiamy ten temat w szkole, a tu taki artykuł w Internecie.
  Naprawdę myślicie, że jak czytamy podręczniki to bierzemy sobie do serca co w nich jest napisane i głęboko wierzymy w prawdziwość tego? Uczniowie to nie ciemna masa przyjmująca grzecznie wszystko do swoich mózgów. Umiemy mieć własne zdanie. Większości uczniów nie obchodzi głębszy sens bzdurek powypisywanych w książkach, to po prostu kolejny temat który trzeba przewałkować, zdać i tyle.. “Hasłowe pojęcia zapadają w pamięć młodych ludzi”? Błagam. 90% zapomni w minutę po przeczytaniu.

  0

  0
 3. Brak słów! Gdy ja chodziłem do liceum aż takiego cyrku nie było i tacy jak Michnik (Aaron Szechter) czy pseudo historyk Gross nie byli przedstawiani w podręcznikach jako autorytety. Uczniowie przekreślcie czarnym flamastrem tę stronę i powiedzcie nauczycielom, że kłamstw nie zamierzacie się uczyć. Stop szkalowania narodu polskiego!

  0

  0
 4. Rok temu, lekcja języka polskiego, ten sam podręcznik lecz jeszcze stara podstawa programowa. Tytułu lekcji nie pamiętam dokładnie ale chyba został lekko zmieniony do tego na prezentowanym zdjęciu. W każdym razie ten sam tekst Michnika i ogólny temat całej lekcji. Od tej indoktrynacji serwowanej przez WSiP ustrzegła nas na szczęście własna wiedza i postawa nauczyciela. Wywiązała się merytoryczna dyskusja, doszedł jeszcze kontekst filmu “Pokłosie” a na koniec podsumowanie – Polska na przestrzeni wieków była na prawdę jednym z najbardziej tolerancyjnych i otwartych państw w Europie o czym świadczy duża ilość Żydów jak i innych mniejszości narodowych czy religijnych zamieszkujących tereny Polskie przez długie wieki.

  0

  0
 5. Oto jedna z tysięcy latami ukrywanych w strachu relacji uka­zują­cych bestialstwo Żydów współpracujących przy morderczych czynnościach w niemieckim obozie koncentra­cyjnym Auschwitz:
  „W zimie 1942-1943 na bloku jedenastym popisywał się w karnej kompanii Żyd olbrzym, przeznaczony spe­cjalnie do za­bijania ludzi. Nie pracował, był dobrze od­żywiany. Stał na miejscu karnej kompanii oparty o gruby drąg i krzyczał bez przerwy: „Bewegung”. Upatrzonego przywo­ływał do siebie i drągiem rozbijał mu kark. Innym sposo­bem tego sadysty było duszenie: kładł na gardło le­żącego drąg i stawał na nim obu nogami…”
  /Henryk Pająk „Niemieckie ludobójstwo na
  Polskim Narodzie” Wyd. Retro 2004 r. , s. 197/

  0

  0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.