LitwaKolejne problemy ma samorząd rejonu solecznickiego. Wszystko przez skargę, jaką do sądu złożył przedstawiciel rządu w okręgu wileńskim Audrius Skaistys. Powodem skargi stały się polskojęzyczne tablice, na które natrafiono w Ejszyszkach.

Polskojęzyczne tabliczki wciąż znajdują się przy pięciu ulicach w Ejszyszkach. Portal Wilnoteka informuje, że w tej sprawie przedstawiciel rządu zwrócił się do Wileńskiego Okręgowego Sądu Administracyjnego.

W roku 2014, Samorząd Rejonu Solecznickiego zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych oznakował ulice poprzez ustawienie na ich początku i końcu tablic z nazwami w języku litewskim. Dwujęzyczne tabliczki pozostały na prywatnych domach. Skaistys stwierdził wtedy, że usunięcie tablic zostało wykonane a on nie widzi żadnego problemu.

Teraz dla odmiany, przedstawiciel rządu w okręgu wileńskim twierdzi że dyrektor samorządowej administracji, nie wywiązał się z obowiązku oznakowania ulic zgodnie z rozporządzeniem i skierował skargę do Wileńskiego Okręgowego Sądu Administracyjnego. Wczoraj dyrektor solecznickiej administracji Józef Rybak poprosił sąd o odroczenie sprawy do dnia 9 marca. Do tego czasu Rybak zobowiązał się oznakować ulice zgodnie z zaleceniami.

na podstawie: wilnoteka.lt