PlacFundacja Niepodległości włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Bieg Tropem Wilczym”, zainicjowanej w Warszawie przez Fundację Wolność i Demokracja. Polega ona na organizacji i przeprowadzeniu w dniu 01 marca 2015 roku biegu na dystansie 1963 metrów. W ten sposób uczestnicy uświetnią Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Warto przypomnieć, iż Fundacja Niepodległości zrealizowała w 2013 roku ogólnopolski projekt edukacyjny „Rok Żołnierzy Wyklętych” oraz trzykrotnie była w ostatnich latach współorganizatorem Biegu Papieskiego w Lublinie.

Celem biegu jest upamiętnienie bohaterów – Żołnierzy Wyklętych, którzy w latach 1944 – 1963 walczyli o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Zależy nam szczególnie na udziale młodych ludzi, którym chcemy pokazać Żołnierzy Wyklętych jako bohaterów godnych szacunku i naśladowania. Przy czym warto młodzieży uzmysłowić, iż ma okazję wziąć udział w fajnej ogólnopolskiej akcji.

Dystans nawiązuje do roku zamordowania ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka (ps. Laluś), związanego z Lubelszczyzną.

Przebieg trasy jest następujący: plac Zamkowy – ul. Podwale – ul. Królewska – ul. Lubartowska – ul. Kowalska – pl. Zamkowy – chodnikiem wzdłuż al. Tysiąclecia – ul. Zamkowa. Bieg rozpocznie się po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Zaporczyków (miejsce symboliczne w aspekcie programu ideowego imprezy) ok. godz. 13.15. Meta będzie usytuowana przed budynkiem zamku, w którym w latach 1944 – 1954 więziono i torturowano polskich patriotów. Na miejscu będzie czekała gorąca herbata a na zwycięzców – nagrody. Ponadto 90 pierwszych osób, które ukończą bieg, otrzyma okolicznościowe koszulki i medale. Pozostałe szczegóły znajdują się w Regulaminie Biegu, umieszczonym na stronie: www.fundacja-niepodleglosci.pl.

Do udziału w biegu można zapisać się drogą elektroniczną (do wtorku włącznie) – pisząc na adres: biuro@fundacja-niepodleglosci.pl Jeżeli po tym terminie będą jeszcze wolne miejsca, osoby zainteresowane będą mogły zapisać się w dniu zawodów osobiście (szczegóły znajdują się w Regulaminie Biegu).

Mariusz Adamski – Fundacja Niepodległości

Portal parezja.pl, objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here