commons.wikimedia.org

W najbliższy czwartek, planowana jest wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Polsce. Jednym z punktów wizyty, ma być odsłonięcie w Lublinie monumentu, upamiętniającego wielki głód na Ukrainie. Przeciwko wizycie protestuje m.in Obóz Wielkiej Polski, a jego członkowie zapowiadają demonstracje.

Organizator akcji, w krótkim uzasadnieniu protestu pisze: Nie chcemy wizyty głowy państwa, które gloryfikuje morderców naszych przodków. Mowa oczywiście o tym, że Poroszenko nazwał członków zbrodniczej organizacji UPA, mordującej Polaków „bohaterami”. Teraz ma zjawić się w Lublinie i odsłonić pomnik upamiętniający wydarzenie wielkiego głodu.

Pikiety planowane są w dwóch miejscach, ze względu na to iż prezydent Ukrainy będzie w wielu miejscach.  Jedna z nich, rozpocznie się o godzinie 10 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim przy ulicy Spokojnej 4, gdzie Poroszenko ma spotkać się z wojewodą. Na koniec protestu, uczestnicy zapowiadają przejście pod Krzyż Wołyński gdzie nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy ofiarom banderowców. Organizator pyta retorycznie: Czy prezydent Poroszenko uda się tam z nami?

Drugie miejsce, to Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie przy ulicy 3 maja 14. Tam uczestnicy, z którymi będą m.in przedstawiciele zamojskiego „Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu” spotkają się również o godzinie 10. Organizatorzy zapowiadają, że w czasie protestu wołać będą o: prawdę historyczną w relacjach polsko – ukraińskich, pamięć o ofiarach ludobójstwa UPA na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej i upamiętnienie wszystkich miejsc pochówku, symetrię w traktowaniu Polaków na dzisiejszej Ukrainie w takim samym stopniu, jak Ukraińców w Polsce. Zgromadzenie ma zakończyć się elementem happeningu a następnie uczestnicy również planują przejść pod Krzyż Wołyński, by oddać hołd pomordowanym Polakom.

Link do akcji TUTAJ.