Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że jej partia zamierza zmienić program 500 plus na inicjatywę „Aktywna rodzina”. Zamiast 500 złotych zapłaci 250.

„Mamy zamiar zmienić program 500 plus na program ‘Aktywna Rodzina’” – powiedziała, nazywając przekłamaniem pogłoski o zamiarze likwidacji 500 plus.

W ramach programu rodziny otrzymywałyby 250 zł, ale „na każde dziecko, również na pierwsze”. „W tej chwili programem 500 plus objętych jest 57 proc., bodajże, dzieci, natomiast programem 'Aktywna Rodzina’ objętych byłoby 97 proc.” – stwierdziła Lubnauer.

Jak dodała, propozycja Nowoczesnej skierowana jest do wszystkich rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców pracuje. „Uważamy, że rodziny, w których nikt nie pracuje, powinny być pod opieką pomocy społecznej, ale nie powinny korzystać z takiego programu” – zaznaczyła.

Koszt programu „Aktywna Rodzina” ma być o „około 6 miliardów tańszy” od rządowego programu 500 plus. „Te pieniądze można by było przeznaczyć na inne cele” – podkreśliła Lubnauer.