Wystarczył niecały miesiąc od przegłosowania poprawki do konstytucji zmieniającej nazwę państwa, aby Macedonia Północna zrobiła ogromny krok w stronę przystąpienia do NATO. Jak szybko uda im się zrealizować ten cel?

Macedonia w stronę NATO

Już w środę (06 lutego) w Brukseli dojdzie do podpisania traktatu akcesyjnego, który to umożliwi Republice Macedonii Północnej wstąpienie do struktur NATO. Jak poinformował główny sekretarz NATO, Jens Stoltenberg w uroczystości będzie brał udział minister spraw zagranicznych Macedonii Nikola Dimitrow.

Pełne członkowstwo w układzie wojskowym będzie jednak możliwe dopiero po ratyfikacji traktatu przez wszystkich jego członów. Dotychczas, jak informowaliśmy niecały miesiąc temu (SPRAWDŹ) Grecja stanowiła ogromną zaporę, która to blokowała Macedonii włączenie się do sojuszu. Po zakończeniu sporu o nazwę byłej jugosłowiańskiej republiki i podpisaniu stosownego porozumienia wycofała ona jednak sprzeciw dotyczący członkowstwa w NATO swojego wieloletniego przeciwnika.

Sojusz tuż za rogiem

Podpisanie traktatu akcesyjnego będzie stanowiło otwarcie nowego rozdziału w historii tego kraju. Odtąd przedstawiciele władz państwa będą mogli uczestniczyć w spotkaniach Paktu jako obserwatorzy. Zostanie pełnoprawnym, 30 członkiem NATO możliwe stanie się dopiero po formalnej zgodzie wszystkich krajów członkowskich, czyli ratyfikacji dokumentu.

W ramach symbolicznego podkreślenia zażegnania konfliktu nieoficjalnie mówi się, iż to właśnie Grecja ma być pierwszym krajem, który dokona ratyfikacji protokołu akcesyjnego. Standardowy proceder ratyfikacyjny trwa około roku, ale niewykluczone (o czym mowa również w samych strukturach sojuszu), że jeśli procedury zostaną przyśpieszone, Macedonia Północna stanie się jego członkiem jeszcze w tym roku.

Rosja na nie!        

Rosja uznała z kolei, iż do decyzji władz Macedonii doszło w wyniku nacisków z zewnątrz. Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zakharowa powiedziała, iż jak było już wielokrotnie podkreślane „Rosja uznaje Macedonię pod jej konstytucyjną nazwą i wierzy, że konflikt co do nazwy zostanie rozstrzygnięty korzystnie zarówno dla Skopje, jak i Aten”. Wskazała jednak, iż kraj ten był pod silną presją w zakresie zawarcia porozumienia z Grecją ze względu na motywacje geopolityczne krajów zachodnich, które chcą zaangażować Macedonię w struktury NATO tak szybko, jak to tylko możliwe.

Warto przypomnieć, iż Pakt Północnoatlantycki powstał w celu obrony militarnej przed atakiem ze strony ZSRR, a także państw od niego zależnych (od 1955 roku zorganizowanych w strukturę Układu Warszawskiego).

Układ został zawarty dnia 24 sierpnia 1949 rok, a samo podpisanie Traktatu Północnoatlantyckiego nastąpiło 4 kwietnia 1949 roku.

Polska jest członkiem NATO (przejdź do oficjalnej strony paktu) od 1999 roku. W tym samym roku do układu przyłączyły się również Czechy oraz Węgry. Ostatnio przyjętym członkiem była zaś Czarnogóra, która to weszła w struktury Paktu w 2017 roku.