Źródło: wikimedia.org
Źródło: wikimedia.org
Źródło: wikimedia.org

Strona rosyjska po kilku latach rozmów wreszcie zgodziła się na ekshumację szczątków żołnierzy Armii Czerwonej, których ciała spoczywają pod pomnikiem w centrum Nowego Sącza, a także w 8 innych miejscach na terenie Małopolski, m.in.: Paszynie, Chyżnem, Lipnicy Małej i Kluszkowcach. Usunięcia pomnika domagali się m.in. kombatanci.

Termin oraz cmentarze, na których spoczną szczątki żołnierzy zostaną wyznaczone przez wojewodę. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Do tej pory ekshumacja szczątek, a także usunięcie pomnika nie było możliwe – brakowało zgody ze strony rosyjskiej, która jest wymagana przez międzynarodowe umowy.

Po długim okresie oczekiwania otrzymaliśmy pismo od ambasadora Rosji w Polsce, w którym wyrażono zgodę na ekshumację szczątków czerwonoarmistów na terenie województwa Małopolskiego. Rozmowy toczyły się od kilku lat i dotyczyły szczątków żołnierzy pochowanych w centrum Nowego Sącza, jednak z inicjatywy strony rosyjskiej zgoda na ekshumację została rozszerzona na osiem innych grobów w Małopolsce

– wyjaśnił Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Usunięcia pomnika domagali się przede wszystkim kombatanci. W czasie manifestacji w ostatnich latach pomnik był wielokrotnie oblewany farbą. W listopadzie zeszłego roku z pomnika usunięto symbole totalitarne. Teraz pomnik może całkowicie zniknąć. Wszystko zależy od rozporządzeń wojewody.

Już podjęliśmy stosowne działania zmierzające do ekshumacji. Za wcześnie, aby mówić o konkretnych terminach, ale w tym roku jest to możliwe, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami wojewody. Intencją wojewody jest, aby ekshumacji dokonać jak najszybciej, zgodnie z wszystkimi procedurami

– powiedział PAP rzecznik wojewody małopolskiego – Jan Brodawski.

 

DG

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here