Dziś o godzinie 10 oficjalnie ogłoszono kandydata Ruchu Narodowego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Został nim wiceprezes partii – Marian Kowalski.
Kowalski ma 50 lat, urodził się 15 sierpnia 1964 roku w Lublinie. Pochodzi z rodziny o korzeniach chłopskich. Jego dziadek, Stanisław Misztal, jako 16-letni ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a później współtworzył spółdzielczość wiejską na Lubelszczyźnie. Ojciec był uczestnikiem kampanii wrześniowej, za którą został odznaczony, później zaś walczył w Batalionach Chłopskich. Po wkroczeniu Sowietów został aresztowany przez UB. Od 1956 roku rodzice Mariana Kowalskiego, mimo trudności okresu PRL, prowadzili prywatny sklep.
Marian Kowalski wychował się w Lublinie. Chodził do znanego Liceum im. Stanisława Staszica, w którym jego wychowawczynią była Izabela Sierakowska, późniejsza posłanka SLD. Gdy był w III klasie związał się z kręgami kontrkulturowymi i został usunięty ze szkoły. Podjął wtedy pracę w sklepie rodziców, którego prowadzenie w wieku 19 lat musiał przejąć z powodu choroby i śmierci ojca. Utrzymywał się z prowadzenia sklepu do 2002 roku. Od 16. roku życia uprawia kulturystykę i trójbój siłowy. Przez ostatnie dziesięć lat pracował jako instruktor sportowy, trener personalny i przy ochronie imprez.
W 1992 roku, po obaleniu rządu premiera Olszewskiego, dołączył do antykomunistycznego Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej i objął szefostwo regionu lubelskiego. W roku 1993 wstąpił do Unii Polityki Realnej, w której działał przez kilkanaście lat. W połowie lat dziewięćdziesiątych założył Komitet Obrony Kupców i Rzemieślników, który wywalczył obniżkę opłat miejskich dla małych firm. W latach 2004-07 był ławnikiem sądu rejonowego w Lublinie.
Po 10 kwietnia 2010 roku współorganizował lubelskie obchody upamiętniające katastrofę smoleńską. W tym samym roku związał się z Obozem Narodowo-Radykalnym i został jego rzecznikiem prasowym. W 2012 roku prowadził wielotysięczny lubelski Marsz w obronie Telewizji Trwam.
Współorganizował Marsze Niepodległości. Dzięki charyzmatycznej roli, jaką odegrał 11 listopada 2012 roku podczas ataku policji na ul. Marszałkowskiej, był nazywany „człowiekiem, który uratował Marsz”. Od stycznia 2013 roku współtworzył Radę Decyzyjną Ruchu Narodowego. W latach 2006 i 2014 kandydował na prezydenta Lublina.
Wiecie co mnie niepokoi w takich kandydaturach, mogę zgadzać się z wieloma postulatami , ale wyczuwam w przyszłości brak dialogu. Łatwo być radyklanym gdy się nie ma nic do stracenia , i nie piszę tu o Panu Kowalskim , ale o wielu zwolennikach ruchu narodowego. Uważam że w zdrowym Państwie prawo głosu powinny mieć tylko i wyłącznie jednostki które mają coś do stracenia , ojcowie , matki , synowie i córki starszych rodziców, człowiek zupełnie inaczej patrzy gdy martwi się sam o swoje cztery litery i gdy patrzy na kogoś kogo kocha i wie że ta osoba jest bezbronna, wtedy każdemu normalnemu radykalizm z czachy wyparowuje…życie