Metoda OMO jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów jeśli chodzi o mycie włosów. Chociaż pielęgnacyjne hity nieustannie się zmieniają, ta metoda jest polecana od kilku sezonów. Warto znać aktualnie obowiązujące trendy w sposobach dbania o skórę i włosy. Dowiedz się więc wszystkiego o metodzie OMO! Dla kogo jest przeznaczona i jakie możesz uzyskać rezultaty? Kiedy warto wypróbować metodę OMO i jakich użyć kosmetyków?

Na czym polega metoda OMO?

Metoda OMO nie oznacza mycia włosów proszkiem do prania. Jest to skrót od: odżywka + mycie + odżywka. Świadoma pielęgnacja dotychczas polegała na używaniu szamponu i odżywki. Włosomaniaczki odkryły rewolucyjny sposób na poprawę kondycji włosów dzięki tak powszechnemu zabiegowi, jakim jest mycie. Wystarczy zacząć od nałożenia odżywki. Mycie włosów za pomocą odżywki może wydawać się dziwne. Jednak dzięki temu włosy zostaną odżywione i zabezpieczone przed agresywnym działaniem substancji powierzchniowo-czynnych zawartych w szamponie. Później kosmyki myje się szamponem, a następnie ponownie nakłada odżywkę. Ta niewielka zmiana w pielęgnacji ma gwarantować ochronę przed przesuszeniem oraz wzmocnić i nawilżyć włosy. Metodę OMO można stosować przy każdym myciu włosów. Dopóki kosmyki nie zostaną dogłębnie odżywione, ta metoda może być ich ratunkiem. W przypadku ultra zdrowych włosów nie ma potrzeby ponownego odżywiania i można pominąć pierwszą odżywkę.

Jakich użyć kosmetyków?

W myciu metodą OMO najważniejszy jest wybór odżywki. Powinny być tak dobrane, by osiągnąć cel – lśniące i witalne włosy. Spuszonym lub przyklapniętym włosom mówimy stanowcze NIE! Aby uzyskać wygląd zdrowych i zadbanych kosmyków należy zachować równowagę PEH, czyli równowagę pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. W zależności od porowatości włosów w pierwszym O powinno użyć się humektantów lub protein. Natomiast w drugim O odpowiednia będzie odżywka emolientowa, która dociąży włosy i je wygładzi. Dzięki temu unika się efektu puszenia zbyt lekkich kosmyków. Warto zatem zapoznać się ze składem odżywek pod kątem równowagi PEH i wybierać produkty, które dostarczą włosom potrzebnych elementów. Jeśli chodzi o szampon, to powinien być łagodny. Mocny szampon do oczyszczania skóry głowy należy stosować nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Postaw na sprawdzone marki i produkty wysokiej jakości. Nie oznacza to kosztownych zakupów. Włosomaniaczki polecają sobie niedrogie produkty, ale za to dobrane pod względem równowagi PEH.

Krok po kroku mycie włosów metodą OMO

Jak już zostało wspomniane powyżej, metoda OMO polega na nałożeniu odżywki, umyciu włosów i ponownym nałożeniu odzywki. W pierwszym kroku należy zmoczyć włosy i nałożyć odżywkę, ale wyłącznie na włosy. Skóra głowy powinna zostać wolna od kosmetyku. Produkt nanieś jedynie poniżej linii uszu. Dzięki temu unikniesz pokrywania głowy warstwą kosmetyku, co może powodować problemy z naskórkiem. Następnie odżywki nie spłukuj, lecz nałóż szampon. Tutaj z kolei skup się na umyciu skóry, a staraj się pominąć włosy. Zostaną wystarczająco oczyszczone spływającą pianą oraz naniesioną wcześniej odżywką. Po spłukaniu szamponu nadchodzi ostatni krok metody OMO, czyli ponowne nałożenie odżywki. Jej zadaniem jest wygładzenie włosów i ich odżywienie. Warto przytrzymać odżywkę przez kilka minut i dopiero wtedy spłukać. Również w tym etapie pomija się skórę głowy, a kosmetyk nakłada jedynie na długości włosów. Dla uzyskania wspaniałych efektów na końcówki dobrze nanieść olejek zabezpieczający. To kolejny trik stosowany przy świadomej pielęgnacji włosów.

Dla kogo metoda OMO jest idealna?

Podwójne nakładanie odżywki to sposób na wzmocnienie każdego typu włosów. Skorzystają zarówno fryzury puszące się, suche, zniszczone oraz tak wymagające włosy, jak kręcone. Dobrze nawilżone i odżywione włosy to podstawa prawidłowego układania się fal i loków. Metoda OMO świetnie sprawdzi się przy długich włosach. Jedynie posiadaczki przetłuszczających się włosów muszą uważać. Powtórne nałożenie kosmetyków może zbytnio obciążyć włosy. Wówczas będą wyglądały niezbyt świeżo.

Metoda OMO wydaje się idealna dla osób, które zmuszone są do częstego, nawet codziennego, mycia włosów. To osoby, które na przykład pracują w atmosferze z nieprzyjemnym zapachem, w kurzu lub pyle, a także wielbicielki basenu lub siłowni.  Codzienne używanie detergentów może negatywnie wpływać na włosy. Natomiast delikatne substancje z odżywek pomogą zachować je w dobrej kondycji i uzyskać świeży i zdrowy wygląd. Głównym zadaniem metody OMO jest ochrona przed uszkodzeniami powodowanymi przez substancje zawarte w szamponie.

Metoda OMO a olejowanie włosów

Olejowanie włosów to kolejny sposób na ich wzmocnienie i ujarzmienie. Polega na nałożeniu odpowiednio dobranego oleju na włosy poniżej linii uszu. Warto pamiętać, żeby olejowanie zastosować przynajmniej pół godziny przed myciem włosów. Olej może pozostać na włosach o wiele dłużej, na przykład przez całą noc. Następnie można przystąpić do mycia za pomocą metody OMO. Pierwsza odżywka w tym przypadku ma zemulgować olej i odżywić włosy, w związku z tym produkt należy trzymać na włosach odrobinę dłużej niż zwykle. Następnie trzeba spłukać odżywkę razem z olejem. Tutaj właśnie jest odstępstwo od pierwotnej metody OMO, w której pierwszej odżywki się nie spłukuje. Kolejne kroki są jednak takie same, czyli umycie szamponem i nałożenie odżywki końcowej. W przypadku problemów z usuwaniem nadmiaru serum, od czasu do czasu można skorzystać z silnego szamponu oczyszczającego. Utrzymaniu prawidłowego stanu skóry głowy pomaga używanie peelingu trychologicznego. Złuszcza on naskórek i w ten sposób wspiera zdrowie skalpu. Nie nadaje się jednak do codziennego używania! Raz w tygodniu to maksimum stosowania produktu tego rodzaju.

Metoda OMO wydaje się prosta w zastosowaniu i taka jest! Produkty potrzebne do jej stosowania zapewne znajdują się w każdej łazience. Efekty stosowania metody OMO powinny być widoczne już po pierwszym myciu. Lśniące, sypkie włosy jak z reklamy to marzenie niejednej z nas. Sposób na głębokie ich odżywienie i poprawę kondycji jest naprawdę prosty, a efekty spekt