foto: fb/ Ogólnopolski Strajk Kobiet

Pieniądze zagranicznych organizacji przyczyniły się do nacisków na polski rząd, czym te z dumą się chwalą. Według raportu Instytutu Ordo Iuris do polskich organizacji feministycznych przed „czarnymi protestami” przypłynęło w postaci niewielkich grantów w sumie około miliona zł.

„Naszym zdaniem te pieniądze mogły wpłynąć na dyskurs publiczny w Polsce” — skomentował sprawę dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris i dodał: „Na pewno przyczyniły się do zablokowania inicjatywy obywatelskiej ‘Stop Aborcji’”.

Ordo Iuris podaje, że 90 procent środków pochodzących z zagranicy otrzymała Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz działające pod jej skrzydłami ASTRA Network i grupa edukatorów seksualnych Ponton.

Fundacja Global Fund for Women (GFW) z siedzibą w USA przekazała do ASTRA grant w wysokości 12 tys. dolarów, mający na celu „wstrzymanie przyjęcia przez rząd propozycji ustawy o zakazie aborcji”. ASTRA „uruchomiła skuteczne kampanie medialne, aby wywierać nacisk na rząd w 2016 r., prowadząc do masowych protestów w ‘czarny poniedziałek’, dzięki którym parlament wycofał się z proponowanego ustawodawstwa w październiku”.

10 tys. dolarów od GFW dostała gdańska Fundacja Współpracy Kobiet, która aktywnie włączała się w promocję ubiegłorocznych protestów. Według Ordo Iuris GFW przekazywała pieniądze polskim organizacjom feministycznym także przez inne podmioty, jak choćby holenderski fundusz MamaCash.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.