Minister zdrowia Marian Zembala przedłuży finansowanie in vitro z budżetu państwa do 2019 roku. To projekt przeforsowany na odchodne rządu PO-PSL.

„Wczoraj już po skończonej pełnej wewnętrznej ścieżce legislacyjnej, po pozytywnej rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych, po kierownictwie kolegium ministra zdrowia, które zaakceptowało projekt, przekazałem go do ministra zdrowia z prośbą o akceptację” – powiedział autor projektu wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki. Marian Zembala ma podpisać dokument prawdopodobnie w poniedziałek.

Rozpoczęty w lipcu 2013 roku rządowy program finansowania zapłodnienia pozaustrojowego pochłonął już 260 milionów złotych z budżetu ministerstwa zdrowia. Według początkowych założeń miał on obowiązywać do końca czerwca przyszłego roku.

Przedłużenie projektu do 2019 roku ma kosztować 304 miliony złotych. Igor Radziewicz-Winnicki wyraził nadzieję, że nowy szef resortu zdrowia nie zrezygnuje z jego pomysłu.

„To jest ponad 3 tysiące szczęśliwych rodzin, które mają dziecko. Program pozwolił nam na wyśrubowanie norm jakości na poziom najwyższy osiągalny dzisiaj na świecie” – podkreśla wiceminister.

 

polskieradio.pl/mn