Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uważa migrację do Polski Ukraińców za pozytywne zjawisko.

„Według raportu MSWiA, który niedługo zostanie opublikowany, migracja Ukraińców to pozytywne zjawisko dla polskiej gospodarki. Oceniamy, że 700 tysięcy zatrudnionych, to liczba realnie zatrudnionych. Szacujemy, że legalny tytuł pracy w Polsce ma około 500-550 tys. Ukraińców, a reszta pracuje nie do końca w sposób zalegalizowany, ale okazuje się, że ten problem jest taki, że można go rozstrzygnąć pozytywnie, żeby mogli pracować legalnie” – powiedział Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

„To bliskość kulturowa, to dużo wyższy poziom kwalifikacji, lepszy poziom wykształcenia, to gotowość do zaakceptowania polskiej kultury. Pomimo trudnej przeszłości jest to niezmiernie pozytywne, że są to ludzie pracowici, którzy ciężko pracują i zarabiają na chleb, co według większości Polaków jest wartością, jak również obala ten mit, że jesteśmy ksenofobami” – stwierdził.

„Dynamika asymilacji jest bardzo dobra. Bardzo wielu Ukraińców jest wręcz entuzjastycznie nastawiona wobec naszego kraju” – dodał.

 

mn