Mundurki szkolne wzbudzały w przeszłości wiele kontrowersji. Finalnie nie zostały one wprowadzone we wszystkich szkołach jako obowiązkowe. W rezultacie w wielu miejscach zachowana została pełna swoboda ubioru. Dowolność w decydowaniu o tej kwestii również spotkała się z grupą zwolenników i przeciwników. Mundurki mogłyby pomóc w uniknięciu wzajemnego oceniania się uczniów na podstawie noszonego stroju. Niestety często dochodzi do sytuacji, w których część dzieci wykluczana jest z uwagi na gorszy status materialny. Czy zatem mundurki szkolne stanowią obecnie symbol prestiżu czy egalitaryzmu?

Prestiż placówki

Mundurki zdecydowanie częściej kojarzą się z placówkami prywatnymi, niż publicznymi. W związku z tym panuje przekonanie, że to element świadczący o prestiżu danej szkoły. Taki strój bez wątpienia podkreśla tożsamość i tradycję szkoły oraz pozwala wyróżnić jej uczniów. W momencie kiedy mundurek przestał być obowiązkowy, stał się większym powodem do dumy. Sięgają po niego często placówki z tradycjami, którym zależy na podkreśleniu tożsamości strojem, a przynajmniej jego elementami. Wielu osobom takie rozwiązanie bezpośrednio kojarzy się również ze znanymi, zagranicznymi uczelniami, gdzie cieszy się dużą popularnością i uznaniem.

dzieci w czerwonych mundurkach

Znoszenie różnic pomiędzy uczniami

Warto uwzględnić również kwestie związane z egalitaryzmem. Ujednolicona odzież szkolna pozwala wyeliminować problem wzajemnego oceniania się pomiędzy uczniami. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której uczniowie znajdujący się w złej sytuacji materialnej czują się gorsi od swoich kolegów, którzy mogą pozwolić sobie na drogie i markowe ubrania. Dzięki mundurkom każdy z uczniów w trakcie zajęć wygląda tak samo. Nie oznacza to oczywiście, iż taki strój musi być nudny i nieciekawy. W dzisiejszych czasach propozycje dostępne na rynku, są nie tylko efektowne wizualnie i stylowe, ale również bardzo wygodne i praktyczne. Dlatego też uczniowie nie odbierają konieczności noszenia tego rodzaju stroju jako przykrego przymusu. Mundurki mogą mieć postać wygodnych koszulek polo lub uniwersalnych bluz. Z ofertą interesujących produktów zapoznać można się za pośrednictwem strony internetowej https://www.mundurki.com/. Asortyment charakteryzuje się bardzo wysoką jakością, zapewnia wysoki komfort noszenia oraz trwałość.

Mundurki szkolne z wieloma zaletami

Odzież szkolna w formie mundurków, może pomóc w budowaniu poczucia przynależności do określonej grupy społecznej. Uczniowie czują się wówczas częścią organizacji i mogą się z nią utożsamiać. Zastosowanie odpowiedniej kolorystyki i emblematów, często jest również powodem do dumy.

Choć zakup tego rodzaju odzieży jest dla rodziców pewnym wydatkiem, wiele osób dostrzega w tym praktyczny aspekt. Nie trzeba się bowiem martwić o kupno dużej ilości ubrań do szkoły. W wielu przypadkach młodsze rodzeństwo będzie mogło również otrzymać mundurek po starszym. Całkowicie wyeliminowany zostaje również problem braku pomysłu w co się ubrać. Mundurki szkolne mogą przyczynić się także do zwiększenia poziomu dyscypliny na terenie placówki. Taki rodzaj odzieży kojarzy się bowiem z pewnymi normami. Dzieci zobowiązane są do noszenia go na co dzień, dlatego też od najmłodszych lat uczą się dostosowywania do pewnych zasad i obowiązków. Dodatkowo teren szkoły staje się bardziej bezpieczny dla samych uczniów. Mundurek pozwala na identyfikację poszczególnych dzieci i szybsze ujawnienie osób pochodzących spoza środowiska szkolnego.

czwórka dzieci w czarnych mundurkach

Mundurki szkolne dobrym rozwiązaniem?

W kwestii szkolnych uniformów bardzo trudno dojść do kompromisu. Wiele osób ma bowiem ściśle określone zdanie na ten temat i nie akceptuje korzyści wynikających z wprowadzenia takiego rozwiązania. To co stanowi jedną z największych zalet, czyli pozwala na eliminację nierówności społecznych pomiędzy uczniami, jest jednocześnie przez część osób uważana za wadę. Sceptycy podkreślają bowiem fakt wewnętrznej potrzeby wyróżniania się z tłumu. Indywidualiści pragną wyrażać swój charakter za pomocą noszonych przez siebie ubrań, jednocześnie nie akceptując narzucanych odgórnie norm.

Niestety wiele negatywnych opinii w dalszym ciągu jest następstwem kojarzenia mundurków szkolnych z dawnymi czasami, kiedy nie były one efektowne wizualnie oraz wygodne. Przez lata w tym zakresie poczyniono bardzo duży postęp, dzięki czemu odzież wygląda teraz całkowicie inaczej, a jej funkcjonalność niczym nie różni się od tej stosowanej na co dzień. Koszulki i bluzki dobrze dopasowują się do ciała, wykonane są z dobrych jakościowo materiałów, charakteryzują się wytrzymałością i gwarantują bardzo wysoki komfort noszenia. Ogromna ilość wzorów i kolorów, pozwala idealnie trafić w upodobania każdej grupy wiekowej. Różnorodne warianty sprawdzają się na ważne okoliczności oraz codzienne, szkolne zajęcia. W rezultacie dzieci chętnie godzą się na zastosowanie mundurków, a ich noszenie odbierają bardzo przychylnie, czując dumę z przynależności do środowiska szkolnego.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.