Foto: Matti Mattila/Flickr.com CC

Muzułmanie złożyli wniosek o zgodę na nadawanie z głośników wezwania do modlitwy w szwedzkim mieście Växjö, twierdząc, że posunięcie to zwiększyłoby poczucie własnej wspólnoty i pomogło w procesie integracji.

W Växjö Fundacja Muzułmańska złożyła wniosek do policji z prośbą o pozwolenie na nadawanie w każdy piątek trzyminutowego islamskiego wezwania do modlitwy z głośnika umieszczonego na meczecie w dzielnicy Araby.

“Chcemy tylko, aby Szwecja zezwoliła muzułmanom w Växjö, aby mogli czuć bardziej jak u siebie. Społeczność muzułmańska powinna być dumna ze swojej kultury i nie czuć, że musi się ukrywać” – powiedział imam Ismail Abu Helal.

Imam w rozmowie z lokalną gazetą “Smålandsposten” powiedział, że wierzy, iż wezwanie do modlitwy może wywrzeć pozytywny wpływ na miasto i że pomoże muzułmanom w lepszym zintegrowaniu się ze społecznością dzielnicy Araby, w której już w 2008 r. 58 proc. mieszkańców ma zagraniczne pochodzenie.

“Muzułmanie nie są gośćmi w Växjö, mieszkamy tutaj” – zaznaczył imam. “Wszystko nowe wywołuje niepokój, ale na dłuższą metę będzie dobrze” – dodał.

Obecnie muzułmanie czekają na decyzję władz i policji, jednak jest bardzo prawdopodobne, że takie pozwolenie zostanie wydane.

źródło: ndie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.