Grupa teologicznych autorytetów, mieszkających na południowych przedmieściach Damaszku, wydała fatwę, która pozwala na spożywanie mięsa kotów i psów. Powodem takiej decyzji jest skrajnie ciężka sytuacja humanitarna w regionie, grożąca jego mieszkańcom śmiercią głodową. 

Teologowie nie ograniczyli się do fatwy. Opublikowali także oświadczenie video. „Jak świat może spokojnie spać z pełnym brzuchem, kiedy całkiem obok naszej stolicy ludzie nie mają co jeść? W tym czasie, kiedy jedni ubierają się w białe szaty i udają na hadżdż ( pielgrzymkę do Mekki ), innych zawijają w białe sawany ( całuny pogrzebowe ) – podaje NEWSru Israel.

Zwracając się w pierwszej kolejności do muzułmanów, imamowie oświadczają, że nie zamierzają czekać na początku kanibalizmu wśród Syryjczyków. Należy zauważyć, że w ostatnim czasie wojska wierne rządowi al-Asada próbują wyprzeć jego przeciwników z zajmowanych przez nich dzielnic stolicy.

Teologowie z Damaszku nie są pierwszymi, którzy opublikowali podobną fatwę.  Jeszcze w 2012 mułłowie pozwolili mieszkańcom oblężonego Homs jeść nie tylko koty i psy ale i osły. Kilka tygodni temu podobną zgodę otrzymali mieszkańcy obozu palestyńskich uchodźców Yarmuk.

na podstawie: sedmitza.ru
zdjęcie: commons.wikimedia.org