Foto: Wydawnictwo M

Wkrotce będziemy obchodzić 100. rocznicę wymarszu Pierwszej Kampanii Kadrowej z podkrakowskich Oleandrów. To ta formacja rozpoczęła historyczny marsz do wolności. Z tej okazji Wydawnictwo M zaprezentowało reprint “Albumu Legionów Polskich” z 1933 roku wraz z przedwojennym filmem dokumentalnym.

Foto: Wydawnictwo M
Foto: Wydawnictwo M

“Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru, jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny. Patrzę na was jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was, jako pierwszą kadrową kompanię” – napisał Józef Piłsudski w rozkazie z 3 sierpnia 1914 roku, formującym Pierwszą Kampanię Kadrową.

“Album Legionów Polskich” to legendarny, niezwykle nowatorski album z 1933 roku, w którym znalazły się unikalne fotografie Legionów Polskich, Marszałka Józefa Piłsudskiego, kadry oficerskiej i zwykłych żołnierzy. Znajdziemy tu również wiele wiadomości, wizerunki odznaczeń, rysunki i akwarele. Teraz został wydany ponownie dzięki Wydawnictwu M. Do albumu dołączony jest film dokumentalny DVD „Sztandar wolności” z 1937 roku, przedstawiający życiorys marszałka Józefa Piłsudskiego oraz czasy powstania Legionów.

na podstawie: jpilsudski.org, polskieradio.pl, Wydawnictwo M

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.