7 czerwca w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie odbył się koncert ku czci hitlerowskiej dywizji SS – Galizien, która była złożona z Ukraińców. 

Pamięć poległych żołnierzy SS – Galizien uczczono minutą ciszy a ze sceny przemawiał m.in jeden z wciąż żyjących członków dywizji. Otaczali go członkowie ochotniczych batalionów ukraińskich z Donbasu.

W ciągu roku było to już wyszkolone wojsko, które mężnie stawiło opór przeważającym siłom wojsk 1. Frontu Ukraińskiego. Od 13 do 22 lipca 1944 roku w pobliżu miasta Brody w obwodzie lwowskim miała miejsce słynna bitwa, która jest przykładem niezmierzonego poświęcenia w imię wolności i niepodległości Ukrainy – mówił 95 letni dziś członek dywizji SS.

W czasie koncertu, członkowie hitlerowskiej dywizji przedstawiani byli jako prawdziwi bohaterowie walczący o wolną Ukrainę.

SS Galizien powstała w roku 1943. Była to jednostka złożona z ukraińskich ochotników, którzy na swoim koncie mają liczne zbrodnie i ludobójstwa dokonane na Polakach. Dywizja ta, w wyjątkowo brutalny sposób pacyfikowała również Powstanie Warszawskie.