Alfred Nobel
foto: commons.wikimedia.org

Rewolucja to potężny wróg, który rozpoczynając wojnę ze światem, był do niej doskonale przygotowany. W niespełna 100 lat Rewolucjoniści opanowali bądź potężnie zinfiltrowali większość najważniejszych instytucji i organizacji o zasięgu ogólnoświatowym. Tak też było – i jest do dzisiaj – z komisją przyznającą Nagrodę Nobla. Kandydatami byli przodownicy Rewolucji z całego świata.

Obecny prezydent USA ze skrzydła Demokratów, Barack Obama jest laureatem pokojowej nagrody Nobla. Z pewnością zasłużył sobie na to poprzez zbombardowanie Libii (w której obywatele nie mieli szczególnie złej sytuacji wbrew temu, co podawały media), użycie broni chemicznej w Syrii, wspieranie tamtejszych fundamentalistów oraz najemników, którzy walczą pod sztandarem “rebelii”. Z pewnością zasłużył sobie także na to poprzez lobbowanie na rzecz mordowania nienarodzonych dzieci. Zaiste – “godne” to tytułu laureata pokojowej nagrody Nobla.

Ale na tle innych osób, które w XX wieku były nominowane do tej nagrody, prezydent Obama nie wygląda wcale tak źle. W końcu sprzedawca narodu oraz ówczesnej “Solidarności”, “Bolek”, został laureatem pokojowej nagrody Nobla. Przedtem zaś nominowanym do tej nagrody był – rok po wprowadzeniu stanu wojennego – generał sowiecki Wojciech Jaruzelski (sic!). Jacy jeszcze światli socjaliści, komuniści i inni rewolucjoniści byli nominowani do pokojowej nagrody Nobla?

Nominowani “obrońcy pokoju” XX i XXI wieku

Jeśli o Rewolucji w XX wieku mowa, to nie może zabraknąć Józefa Stalina (i to dwukrotnie – w 1945 oraz 1948 roku!) oraz Adolfa Hitlera (nominowany w 1939, szybko nominację wycofano). Benito Mussolini także otrzymał nominację do pokojowej nagrody Nobla w 1935 roku – w tym samym, gdy najechał na Cesarstwo Abisyńskie. W 2002 roku nominację otrzymał prezydent George W. Bush. Dodajmy, że trwała wtedy już okupacja Afganistanu, zaś USA radziło nad najechaniem Iraku. Do tej pory nie odnaleziono też broni ABC, o których istnieniu rząd USA zapewniał. W 1993 roku nagrodę Nobla otrzymał nieżyjący już komunista i rasista, Nelson Mandela. Przyczynił się walnie do okrutnych mordów na białej części społeczeństwa RPA. Widać mordowanie białych ludzi jest działaniem na rzecz pokoju. W 2012 roku nagrodę pokojową otrzymała także Unia Europejska, zapewne za te zamieszki, które codziennie podpalają miasta Europy. Albo raczej za sprawne zakłócanie informacji o tych zamieszkach. W zeszłym roku nominowanym do pokojowej nagrody Nobla był także Władimir Putin.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymał także – w roku 1949 – Egas Moniz za odkrycie i upowszechnienie zabiegu lobotomii. Jest to z pewnością chwalebne odkrycie godne nagrody Nobla. Świadczy zapewne o tym fakt, że lobotomia jest obecnie zakazana w większości cywilizowanych krajów świata. Czym jest lobotomia – odsyłam do samodzielnego wyszukania informacji w internecie.

Bezstronność

Powyżej podane nazwiska uzasadniają coraz powszechniej pojawiające się głosy krytyki wobec nagrody Nobla. Jednym z bardziej znanych krytyków jest Fredrik S. Heffermehl, który zauważył, że większe znaczenie w wyborze nagrodzonych tą nagrodą mają osobiste preferencje członków komitetu, niż intencje fundatora. Po analizie 118 przyznanych nagród Heffermehl uznał, że do 1945 roku 85% spełniało wytyczne fundatora, zaś po 1945 roku spełniało je zaledwie 45%. Nie należy więc sugerować się przy wyrabianiu swojej opinii o człowieku na podstawie tego, że dana osoba jest laureatem nagrody Nobla. W końcu Stalin był do niej nominowany, zaś twórca lobotomii czy komunista zostali jej laureatami.

na podstawie: wp.pl/pl.wikipedia.org/wpolityce.pl

1 KOMENTARZ

  1. Przecież każdy może nominować każdego do Nobla. Ja nominowałem siebie, ale nic z tego nie wyszło. Rzeczywiście noble pokojowe to instytucja polityczna i nie są za wiele warte. Obama dostał Nobla jako łapówkę by nie najeżdżał innych krajów (bo niby pokojowemu nobliście to nie wypada).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.