NASA

Pierwszy raz od blisko dekady Amerykanie polecą w kosmos własną rakietą z terenu USA. To historyczny moment z dwóch powodów. Będzie to pierwszy lot kosmiczny od czasu, gdy w 2011 roku NASA zakończyła program lotów wahadłowcami STS. Ponadto statek, którym astronauci wyruszą na orbitę, po raz pierwszy w historii zbudowała firma prywatna – SpaceX. Jej właścicielem jest miliarder Elon Musk.

Historyczna misja NASA i SpaceX

Zdecydowanie misja Demo-2 jest niezwykle przełomowa. Kiedy w 2011 roku NASA zakończyła program lotów wahadłowcami, monopol na wysyłanie ludzi w kosmos otrzymała Rosja. Teraz rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon wystartuje z kompleksu Kennedy 39A, który znajduje się na Florydzie. Ponadto zarówno rakietę, jak i kapsułę zbudowała prywatna firma Elona Muska. SpaceX przez ostatnie dziesięć lat dopracowywała technologię, która w bezpieczny sposób umożliwi ludziom podróż po orbicie. Misja Demo-2 jest jej ostatnim testem przed dopuszczeniem sprzętu do regularnego użytku. Być może otworzy to nawet drzwi dla komercyjnych lotów kosmicznych.

Po raz pierwszy Crew Dragon poleci na orbitę z załogą. W marcu 2019 roku kapsuła odbyła już bezzałogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną, który zakończył się sukcesem. Natomiast teraz zabierze ze sobą dwóch doświadczonych astronautów – Douglasa Hurleya i Roberta Behnkena. Będzie to dla nich już trzeci lot w kosmos, jednak pierwszy wspólny. Ich podróż po orbicie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej potrwa 19 godzin.

Nieudana pierwsza próba

Pierwotnie start rakiety miał się odbyć w środę 27 maja o godzinie 22:33, jednak w ostatniej chwili został odwołany. Przyczyną były złe warunki pogodowe, które ostatecznie nie pozwoliły załodze Dragon Crew na start. Było to tak zwane natychmiastowe okno czasowe. Jest to czas, w którym bezwzględnie musi się odbyć start rakiety. Dzisiaj astronauci podejmą drugą próbę lotu, ponieważ o godzinie 21:22 otworzy się kolejne natychmiastowe okno czasowe. Jeżeli z jakiegoś powodu ten start zostanie odwołany, trzecie okno otwiera się w niedzielę 30 maja o godzinie 21:00.

Transmisję na żywo z tego wydarzenia, która rozpocznie się dzisiaj o godzinie 17:00 czasu polskiego możesz oglądać tutaj.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.