commons.wikimedia.org

Rada Miasta Kielce podjęła uchwałę w sprawie odebrania imienia IV LO im. Hanki Sawickiej. Za głosowało 14 radnych, 6 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu i dwoje radnych nie oddało głosu.

Projekt uchwały powstał w wyniku wniosku złożonego przez społeczność szkolną IV LO, w skład której wchodzą uczniowie, nauczyciele oraz rodzice.

Tuż przed głosowaniem głos zabrała radna SLD – Alicja Obara, która mówiła: “Dzisiaj Pan Prezydent (Wojciech Lubawski – przyp. red.) powiedział, że Vive Targi Kielce to marka w naszym mieście. Powiem tak, Wedel to marka na skalę kraju i poza jego granicami, Sawicka to też marka. To jest jedna z lepszych szkół w Polsce i jako ta jedna z lepszych szkół właśnie funkcjonuje jako Sawicka. Ja nie będę się tutaj odnosiła do spraw politycznych, ponieważ każda epoka ma swoich bohaterów i swoich zdrajców. Myślę, że zdarzyć się może że nasze czasy za 70 lat ktoś oceni tak, że dzisiejsi bohaterowie kiedyś będą zdrajcami lub bandytami. Ja będę przeciwna tej zmianie z dwóch względów. Po pierwsze mimo, iż to Rada Pedagogiczna, uczniowie i rodzice występują do Rady Miejskiej o tę zmianę to swego rodzaju sonda wśród mieszkańców pokazała, że mieszkańcy uważają że nie powinno być takiej zmiany. A po drugie właśnie dlatego, że jest to marka. Nie każdy będzie wiedział co to jest IV LO, natomiast każdy wie co to za szkoła – Hanka Sawicka.”

Oprócz radnej Obary, przeciw uchwale głosował m.in Jan Gierada (SLD), Oleg Magdziarz Ibrahim-El-Nur (SLD), Stanisław Góźdź (PSL) czy Włodzimierz Wielgus (PSL). Za uchwałą głosowało łącznie 14 radnych, co oznacza że komunistyczna działaczka – Hanka Sawicka od dziś nie jest patronką kieleckiego Liceum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.