W ubiegłym roku wydatki obronne europejskich członków NATO oraz Kanady wzrosły o 3,8 procent, co oznacza około 10 mld dolarów więcej.

„Po wielu latach ostrych cięć w wydatkach na obronność, odwróciliśmy trend” – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli przed spotkaniem ministrów obrony państw Sojuszu, które odbędzie się w środę i czwartek. Jak poinformował sekretarz generalny, realne wydatki obronne europejskich członków NATO i Kanady wzrosły w ubiegłym roku o 3,8 proc.

„To znacząco więcej niż początkowo przewidywaliśmy i to około 10 mld dolarów więcej na naszą obronę” – stwierdził Stoltenberg. Wydatki obronne oraz „sprawiedliwy podział obciążeń” pomiędzy państwami członkowskimi to jeden z tematów spotkania ministrów obrony NATO.

Stany Zjednoczone od lat domagają się zwiększenia budżetów obronnych pozostałych członków Sojuszu. Na szczycie w walijskim Newport we wrześniu 2014 roku państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat ich wydatki obronne osiągną poziom 2 procent PKB.

3 KOMENTARZE

  1. Czyli – przekładając to na język ludzki – producenci broni i sprzętu militarnego zacierają ręce 🙂 ..
    Głównie USraelsscy 🙂

    0

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.