foto: fb/nbp

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne – Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”.

„W ramach serii ‘Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni’ zostaną upamiętnieni żołnierze, którzy z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi” – napisał w folderze numizmatycznym prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Podkreślił on, że „emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach”.

W ramach serii w tym roku Narodowy Bank Polski uczci również Witolda Pileckiego „Witolda”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.

Narodowy Bank Polski poinformował, że rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą – symbolem Polski Walczącej oraz napis: „Zachowali się jak trzeba”. Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki” oraz – identyczny jak na poprzedniej monecie napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska. W nakładzie do 17 tys. sztuk będą one dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

Jak podkreślił NBP, mianem „Żołnierze Niezłomni” określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło, ostatni przedstawiciel 21 października 1963 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.