Śmigłowiec Caracal. - fot. Juliusz Sabak / defence24.pl

Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zerwaniu negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters na zakup wojskowych śmigłowców Caracal.

Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu – czytamy w wydanym we wtorek komunikacie Ministerstwa.

Kontrakt wart ponad 13 miliardów złotych objąć miał zakup 50 wielozadaniowych śmigłowców dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Wiosną 2015 roku za rządów PO resort kierowany przez Tomasza Siemoniaka zakwalifikował do etapu końcowego śmigłowiec H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters.

Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej – napisano w komunikacie.

Polska strona dodała, że starała się być elastyczna, ale w toku negocjacji wystąpiły poważne rozbieżności, a najważniejsze dla polskiego rządu jest “zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego”.

Mogę wyrazić ubolewanie, że jednak nie uznała tego, że z polskim rządem należy deklarowany offset zrealizować. Jeżeli umawiamy się na coś, to później oczekujemy, że negocjacje będą zmierzały do końca, a nie do tego, żeby przeciągnąć na swoją stronę warunki umowy. Jak wpłyną odpowiednie dokumenty, to będziemy musieli podjąć decyzję, co dalej w tej sprawie – powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

1 KOMENTARZ

  1. Znaczy się, że ktoś już ma plan (znaczy się powiedzieli mu do kieszeni).
    Teraz Polska kupi śmigłowce od szatanów. 25 szt za kwotę 5 razy większą.
    Chciałbym się mylić.

    1

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.