Foto: newzz.in.ua

Członek grupy ”Patrioci Wołynia”, która odwołuje się do działalnosci ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA, prof. Petro Sawczuk pracuje dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego jako ekspert.

Petro Sawczuk pracuje obecnie nad odwtorzeniem drogi wodnej E-40. ”Ekspert” pracuje także na politechnice w Łucku i tam zasiadał też w radzie miasta. Sawczuk ciągle odwołuje się do działalnosci Bandery i organizacji OUN-UPA.

Petro Sawczuk cały czas pokazuje solidarność z ideami banderowskimi. Na swoim portalu udostępnił mapę ”Wielkiej Ukrainy”. Jej terytorium miałoby obejmować ziemie obecnej Ukrainy, a także Chełm, Krasnystaw, Hrubieszów i Przemyśl, które należą do Polski. Takie granice byłyby, wg Sawczuka ”sprawiedliwe”.

Nasi ojcowie ginęli za polskość tych ziem w walce z banderowcami, a teraz z samorządowych pieniędzy opłaca się ich następcówskomentował sytuację kpt. Andrzej Szadura, przedstawicel środowisk kresowych w Lublinie.

Różne środowiska patriotyczne zamierzają zorganizować oficjalny protest przeciw tej sytuacji. Jak na razie protesty każdy może przesyłać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego,  ul. Spokojna 4, 20-074 Lublin.

Na podstawiepch24.pl