Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest ochrona środowiska. W tym celu segregujemy śmieci, ograniczamy zużycie wody oraz staramy się używać produktów wielokrotnego użytku, tak by nie stwarzać niepotrzebnych odpadków. Okazuje się jednak, że nie wszystkie nasze działania mają pozytywy skutek dla zdrowia. Przykładem jest plastikowa butelka, której wielokrotne używanie może mieć poważne konsekwencje dla każdego z nas.

Plastikowa butelka użyta ponownie grozi zdrowiu?

Nawodnienie organizmu jest bardzo ważną kwestią o której każdy z nas powinien pamiętać. Jednak obowiązująca moda „zero waste” i chęć ochrony środowiska sprawia, że wiele osób decyduje się na ponowne wykorzystanie konkretnych produktów. Bardzo często dzieje się tak właśnie z butelkami. Zarówno osoby uprawiające sport, jak i ludzie, którzy chodzą do pracy czy szkoły pamiętają o tym by mieć przy sobie butelkę wody. Nie chcąc kupować codziennie nowej butelki, jednocześnie generując niepotrzebny plastik często decydujemy się na ponowne wykorzystanie butelki. Jednak wbrew pozorom nie jest to wcale takie dobre rozwiązanie. Zwykła plastikowa butelka wykorzystana kilkakrotnie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

BPA i jego wpływ na zdrowie

Wiele osób słyszało o związku chemicznym zwanym Bisfenolem A (BPA). Bardzo często wykorzystywany jest do produkcji plastikowych opakowań na żywność i napoje. Okazuje się jednak, że ma on bardzo niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną u ludzi. Wykorzystując jedną butelką kilka razy, zapewniamy sobie dodatkową dawkę BPA. Dlatego też nie powinno się stosować plastikowych opakowań wielokrotnie. Zdarza się również, że na produktach mamy napisane „BPA free”. Właśnie po takie produkty powinniśmy sięgać chcąc być zdrowi. To zjawisko coraz częściej się zdarza, ponieważ producenci rezygnują z tego związku chemicznego, który w dłuższej mierze jest bardzo szkodliwy. Zamiast BPA często stosuje się inne zamienniki. Jednak w tym przypadku również należy uważać, ponieważ one także mogą wpływać na produkcję hormonów w organizmie.

[reklama_pozioma]

Warto również zwrócić uwagę na fakt iż do otwartej butelki bez problemu przedostają się mikroorganizmy, które mogą pochodzić z zewnątrz lub z ust. Zarazki z łatwością przyklejają się do powierzchni, a plastikowa butelka może stać się źródłem różnego rodzaju grzybów.

Co zamiast plastiku?

Zamiast korzystania z tej samej plastikowej butelki lepiej zdecydować się zakup szklanej. Będzie ona zdrowsza nie tylko pod względem braku BPA, ale również dlatego, że jest ona łatwiejsza w czyszczeniu. Warto rozważyć również zakup butelki wielorazowej – każda z nich została stworzona ze specjalnego tworzywa, które świetnie nadaje się do korzystania z niej wielokrotnie bez obaw o swoje zdrowie.

Sprawdź koniecznie: