Foto:Źródło

Lubuskie Radio Zachód poinformowało, że nie żyje Józef Kowalski – najstarszy na świecie i jednocześnie ostatni urodzony w XIXw. mężczyzna, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Miał 113 lat.

Pan Józef urodził się w 1900 roku w Wicyniu, niewielkiej wsi w Galicji Wschodniej. Służył w 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. Wraz z nimi 31 sierpnia 1920r. brał udział w bitwie pod Komarowem, która była największym starciem kawaleryjskim całej wojny polsko-bolszewickiej.
Brał także udział w Wojnie Obronnej 1939. Trafił do niemieckiego obozu pracy. Po wojnie osiedlił się na Ziemiach Odzyskanych – początkowo na Górnym Śląsku, a później w Przemysławiu, gdzie do 1993r. prowadził gospodarstwo rolne. Ostatnie lata życia spędził w Domu Pomocy Społecznej w Tursku, gdzie był lubiany przez wszystkich głównie ze względu na swoje poczucie humoru.

W 2010r., z okazji 110. rocznicy urodzin prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował Pana Józefa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012r. został awansowany do stopnia kapitana.

Pogrzeb Józefa Kowalskiego odbędzie się  11 grudnia (środa) o godzinie 13 w kościele w Krzeszycach, gdzie także zostanie pochowany.

Niech spoczywa w pokoju!

Źródło: Zachód.pl