W niedzielę w Berlinie tzw. związek małżeński zawarła pierwsza para gejów. Stało się to na podstawie nowych przepisów przyjętych w czerwcu przez Bundestag. Niemcy zrównały prawnie związki gejów i lesbijek z małżeństwami heteroseksualnymi.

W ratuszu Schoeneberg w Berlinie tzw. związek małżeński zawarli Karl Kreile i Bodo Mende. Mężczyźni są parą od 38 lat. Mają 60 i 59 lat. 15 lat temu zarejestrowali swój związek jako „związek partnerski”, co jest w Niemczech możliwe od 2001 r.

„To było jednak partnerstwo gorszej kategorii, dlatego walczyliśmy o równouprawnienie” — powiedział Mende niemieckim mediom. Tylko w Berlinie w najbliższym czasie w tzw. związek małżeński wstąpi 11 par homoseksualnych. Podobne uroczystości odbędą się m.in. w Hamburgu i Stuttgarcie.

30 czerwca Bundestag uchwalił ustawę o otwarciu instytucji małżeństwa dla związków osób tej samej płci. Po upływie trzech miesięcy pary homoseksualne mogą w urzędach stanu cywilnego zawrzeć związek na takich samych zasadach jak małżeństwa. Będą mogły także adoptować dzieci.

W przyszłym tygodniu w Berlinie jedna z par zamierza bezpośrednio po ślubie adoptować 2,5-letniego chłopca, który od urodzenia jest pod opieką obu mężczyzn. O prawo gejów i lesbijek do małżeństwa walczyła od lat 80-tych partia Zielonych. Postulat ten wsparły także Lewica i SPD, a ostatnio również część polityków rządzącej partii CDU.

Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, z czego 43 tys. zarejestrowało swój związek jako „związek partnerski”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.