Alternatywa dla Niemiec (AfD) – prawicowa partia, która sprzeciwia się liberalnej polityce migracyjnej rządu Angeli Merkel zanotowała wzrost poparcia sięgający 9 procent w skali całego kraju, a w byłej NRD chce na nią głosować już 14 procent wyborców.

„AfD jest jedyną partią, która bez żadnych zahamowań wykorzystuje uprzedzenia części mieszkańców wobec cudzoziemców” – stwierdził w wywiadzie dla „Bilda” politolog Ulrich von Alemann. Zdaniem ekspertów wyniki sondaży nie są odzwierciedleniem prawdziwego poparcia dla AfD, gdyż, jak twierdzą, część ankietowanych nie chce ujawniać swoich antyimigranckich preferencji.

Partia zorganizowała w sobotę w Berlinie pięciotysięczną demonstrację przeciwko polityce migracyjnej niemieckiego rządu. Demonstranci domagali się ustąpienia Angeli Merkel, wznosili hasła oskarżające władzę o zdradę narodu.

AfD powstała w 2013 roku. Jest partią eurosceptyczną, sprzeciwiającą się wspólnej walucie i napływowi uchodźców oraz domagającą się zwiększenia udziału obywateli w decydowaniu o losach kraju. Partia odniosła szereg sukcesów na gruncie lokalnym, nie zdołała jednak dostać się do Bundestagu.

 

polskieradio.pl/mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.