„Zamiast krytykować Warszawę, lepiej byłoby postawić na niemiecko-polski dialog, także z polską prawicą” – czytamy w niemieckim dzienniku „Die Welt”.

Autor artykułu Gerhard Gnauck przypomina, że w ostatnim czasie mnożą się apele z Polski do m.in. niemieckich mediów, by traktować Polskę „fair i bez uprzedzeń”. Dziennikarz cytuje w tym kontekście list otwarty opublikowany na jednym z prawicowych portali, którego autor skarży się, że mało kto za granicą rozumie, co tak naprawdę dzieje się w Polsce. „Można by uzupełnić, że także coraz mniej Polaków rozumie konflikt we własnym kraju” – komentuje Gnauck, podkreślając, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma stabilną większość w parlamencie i całkowite prawo do rządzenia.

Autor cytuje list, który chwali rząd Prawa i Sprawiedliwości za efektywną politykę prorodzinną, zwalczanie korupcji, uszczelnienie systemu podatkowego, ograniczanie drenażu polskiej gospodarki przez zagraniczny kapitał, jak i wyrównywanie szans na awans społeczny poprzez politykę socjalną. Według niego w przytoczonych argumentach jest coś na rzeczy. Zasiłki na dzieci i program tanich mieszkań powinien, jego zdaniem, właściwie ucieszyć wielu z tych, którym na sercu leży sprawiedliwość społeczna. „Także odkupywanie zagranicznych banków jest formą protekcjonizmu praktykowaną w wielu krajach”, a „restrykcyjna polityka migracyjna Polski, jak i Węgier i Czech cieszy się nie tylko szerokim poparciem w tych krajach, ale i rosnącą akceptacją w Niemczech” – czytamy. „Czas przemawia na korzyść tego rodzaju polityki. Określanie odmowy przyjęcia uchodźców mianem ‘ksenofobii’ czy nawet absurdalnym pojęciem ‘rasizmu’ jest wygodne, ale bezużyteczne” – przekonuje autor.

Jego zdaniem niesłuszna jest teza, z którą wystąpił niedawno jeden z niemieckich ekspertów, twierdząc, że Jarosław Kaczyński „nie ma koncepcji”.  „Oczywiście, że ma koncepcję” – pisze Gnauck, zwracając uwagę, że żelazna konsekwencja w działaniach Kaczyńskiego robi wrażenie na wielu ludziach. „Europa znajduje się obecnie w sytuacji, w której coraz mniej (dobrych) przywódców mówi, w którym kierunku trzeba pójść… ale i w takich czasach trzeba uprawiać politykę, także twardo, także z charyzmą, z tymi wszystkimi przyprawami, które szczególnie w Niemczech z pewnych powodów wydają się podejrzane” – dodaje autor. Jego zdaniem Niemcy powinni nastawić się „na dłuższą erę Kaczyńskiego i w dialogu polsko-niemieckim postawić także na polską prawicę”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.